Какво говорят стените и прозорците на Библиотеката в Добрич? (СНИМКИ)
Pro News Dobrich
07.02.2025
Регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич не е просто средище на книгите – нейните стени, прозорци и пространства разказват истории чрез изкуството, което украсява интериора ѝ. Още с първите стъпки в библиотеката, посетителите се потапят в свят от мозайки, витражи, пластики и стенописи, които създават уникална атмосфера, съчетаваща литература и изобразително изкуство.
Монументалното изкуство в библиотеката
Всеки ден десетки добричлии и гости на града преминават през библиотечното пространство, заобиколени от впечатляващи произведения на монументалното изкуство. Но малцина знаят историята зад тези творби – кой ги е създал, кога са били поставени и какво символизират.
Мозайката „Добруджа“ – шедьовърът на Димитър Киров
Мозайката „Добруджа“ на Димитър Киров - ДиКиро /сн. Про Нюз Добрич/
В централното фоайе на библиотеката погледът веднага попада на внушителната мозайка „Добруджа“, създадена от именития художник Димитър Киров – ДиКиро през 1985 година. Творбата пресъздава сцени от добруджанския бит и култура, съчетавайки традиционни мотиви с модернистичен стил.
Тогава сградата на библиотеката е била партийният дом на Толбухин (днешен Добрич), а монументалната творба е създадена като централен акцент в интериора. Днес паното е едно от най-забележителните произведения на монументалното изкуство в града, а специално проектираното арт осветление, изпълнено от фирма „Лайтхаус“ с управител Красимир Мецов, допълва внушителното му присъствие.
Паното е изработено с помощта на традиционната техника за монументална мозайка, при която се използват малки каменни и стъклени плочки, ръчно изрязвани и подреждани. Въпреки че ДиКиро е пловдивчанин, неговата творба „Добруджа“ съдържа ярки препратки към местния бит – жътвари, женски фигури в народни носии и характерни земеделски сцени.
Освен „Добруджа“, негови други значими монументални творби са „Слънцето на Тракия“ в Пловдив, мозайката в Националния дворец на културата в София и стенописите в Стария град на Пловдив.
Кой е Димитър Киров – ДиКиро?
Димитър Киров е роден през 1935 г. в Истанбул и завършва „Монументална и декоративна живопис“ в Художествената академия през 1959 г. Творчеството му обхваща живопис, мозайки, стенописи и сграфито. Той заема редица важни позиции в културния живот на България, включително председател на Градския съвет за изкуство и култура в Пловдив и член на ръководството на Съюза на българските художници.
Стъклописът на проф. Димо Заимов
Пано-стъклопис на проф. Димо Заимов /сн. Про Нюз Добрич/
Сред другите значими произведения в библиотеката е монументалното пано-стъклопис на проф. Димо Заимов. Витражът съчетава класически и модерни техники, а стилът му може да бъде открит и в други знакови сгради из страната – в Перник, Велико Търново, Дом-паметника на връх Бузлуджа, както и в хотели в Албена, Пловдив, Русе и Бургас.
Един от най-интересните аспекти на неговото творчество е използването на автентични стъклописни техники, характерни за средновековните църкви, които адаптира за съвременните обществени пространства.
Кой е проф. Димо Заимов?
Роден през 1930 г., той завършва Художествената академия в София, специалност „Живопис“, в класа на Дечко Узунов. Работи като художник в мина „Бухово“, а по-късно и като художествен редактор в издателство „Наука и изкуство“. През 1982 г. става професор в катедра „Стенопис“.
Сред най-значимите му отличия е орден „Кирил и Методий“ I степен, както и редица награди на Съюза на българските художници и Комитета за култура.
Рисуваната керамика на Иван Б. Иванов
Паното от рисувана керамика на Иван Борисов Иванов /сн. Про Нюз Добрич/
Продължавайки разходката из библиотеката, стигаме до паното от рисувана керамика на Иван Борисов Иванов. Това произведение е създадено през 1981 г. и впечатлява с размерите си – 2,50 x 9,00 метра.
Керамичното му пано в библиотеката е едно от най-големите по рода си в Североизточна България. Включва стилизирани природни елементи и сцени, свързани с Добруджа, като житни класове и традиционни фолклорни мотиви.
Кой е Иван Борисов Иванов?
Роден през 1933 г. в с. Медовина, Търговищко, той завършва специалност „Живопис“ при Дечко Узунов. Работи в различни жанрове – графика, живопис, монументално изкуство. Член на Съюза на българските художници от 1981 г., той остава значима фигура в българското изкуство до смъртта си през 2023 г.
Проект на паното от рисувана керамика на Иван Борисов Иванов /Фонд РБ „Д. Габе“, Добрич/
Регионална библиотека „Дора Габе“ не е просто място за книги – тя е храм на културата, в който литературата и визуалното изкуство съжителстват в перфектна хармония. Посетителите могат не само да се потопят в богатството на книгите, но и да се насладят на уникалните произведения на изкуството, които превръщат библиотеката в една от най-красивите и вдъхновяващи културни институции в Добруджа.
Благодарим на екипа на Сектор „Краезнание“ към РБ „Дора Габе“, които предоставиха архивни данни за историята на библиотеката и нейните произведения на изкуството.