Още пари за ремонта на две детски градини в Добрич – след доказана работа и без нередности
Pro News Dobrich
26.01.2025
550 000 лева допълнително за двете детски градини с номера 23 и 32 в Добрич да бъдат платени на строителните фирми едва, след като бъдат отстранени всички недостатъци по извършвания от тях ремонт. Това реши на последното си заседание Постоянната комисия „Строителство, инфраструктура и контрол“.
След репортаж на Про Нюз Добрич, в който родители сигнализираха, че първоначално от Общината са им обещали децата да се върнат в детска градина 23 „Звездица“ в началото на 2025 година, но впоследствие са информирани, че това ще се случи след март, комисията проведе извънредно изнесено заседание. След видяното на място общинските съветници изразиха загриженост относно качеството на изпълнението. Констатираха и недостатъци, които касаят живота и здравето на децата. И заявиха, че не са съгласни да подписват „празен чек“ на администрацията за допълнителните разходи.
Проектите включват основен ремонт и въвеждане на мерки за енергийна ефективност за модернизиране образователната среда на детското заведение. Финансират се по Плана за възстановяване и устойчивост за детска градина №32 „Зорница“, град Добрич“ е на стойност 1 996 009,50 лв., а за детска градина №23 „Звездица“,1 865 358,57 лв.
За ДГ №32 фирмата изпълнител е поискала допълнително финансиране от около 350 хиляди лева. За ДГ №23 исканата сума е около 200 хиляди лева.
Нуждата от допълнителните СМР е 550 000 лева за двата обекта, каза председателят на комисията Иво Пенчев.
„Тепърва предстои доказване и ще бъде изплатено това, което е изпълнено“, каза заместник-кметът инж. Мирослав Игнатов.
Напрежение заради ремонта на детска градина в Добрич (ВИДЕО)
Общинският съветник Йордан Апостолов посочи, че се е запознал в количествено-стойностните сметки за ДГ №23 „Звездица“. Той посочи, че има видове работи, които няма да бъдат извършени на обекта, за 248 548.94 лв., като на тях не следва да се начисляват непредвидени разходи, а това е направено. По думите му има грешки в количествени сметки с по 50-60%. Даде за пример, че, вместо високоякостно еластично лепило, на обекта е видял най-обикновено лепило за плочки. Предвидено е фугиране с еластична водоотблъскваща маса, а не е така. Не е видял и заложения полиеританов уплътнител за фуги. Със заповед на проектанта се заменя вид работа, например пълна гипсова шпакловка на тавани, а се прави „гипсова мъгла“, но се плаща 133 000 лв. с ДДС повече. Заради разлика от 771 лева първоначално предвидените парапети от неръждаема стомана са заменени с метални, по които бързо ще се появи ръжда.
„Защо е допуснато със заповед на проектанта да бъдат полагани обикновени гранитогресни плочи с най-ниско качество и дебелина на плочката 7 мм. Ако беше с клинкерни плочи, както беше заложено, щяхме да платим с 6413 лева повече. Спестихме 7185 лева от двете заменки, но дадохме 111 хиляди лева в повече за гипсовите тавани“, коментира Апостолов.
Съветниците бяха категорични, че, ако не бяха повдигнали темата, щеше да се наложи да гласуват допълнителните средства за хиляди лева „на сляпо“. Затова те настояват изпълнителите и Общината да ги убедят, като представят коректни сметки. Искат преди Постоянната комисия да вземе решение за допълнително финансиране от капиталовата програма за 2025 г., да получи за двете детски градини заменителните таблици, заповедите на проектанта и мотивировка за замените и исканията за допълнителни средства. Комисията реши да препоръча на Общински съвет допълнителни средства да бъдат включени в програмата за капиталови разходи, но разплатени само, когато членовете й се убедят, че всички посочени неща са свършени, а констатираните проблеми – отстранени.