Нова апаратура ще подобри неврохирургичните операции в Добрич (СНИМКИ)
Pro News Dobrich
30.10.2024
Моторна дрил система от последно поколение за извършване на фини операции получи Отделението по неврохирургия, ръководено от д-р Диян Хинков в „МБАЛ- Добрич“ АД. Апаратурата бе официално предадена днес на церемония в зала „Шафхаузен“ в болницата от дарителя Юлияна Гианти, ръководител на фондация „Духовност - Юлияна Гианти“.
На церемонията присъстваха и кметът на Община град Добрич Йордан Йорданов, директорът на лечебното заведение д-р Георги Желязков и завеждащият Отделение по неврохирургия д-р Диян Хинков.
Новата медицинска техника ще се използва за операции от всякакъв тип, като основно ще влезе в дейността на операции на дискови хернии, фрактури и стеснения на гръбначно- мозъчния канал.
„Юлияна Гианти е един добър човек и с една добра идея. Тя се свърза с нас и каза, че иска дари нещо от сърцето си, от своята организация“, разказа д-р Георги Желязков - директор на МБАЛ Добрич. Той благодари от името на болницата и посочи, че апаратурата е на стойност около 30 000 лева.
Юлияна Гианти разказа, как се е стигнало до дарението. „През годината имах здравословни трудности, ходих по мъките в различни кабинети, докато стигнах в кабинета на д-р Хинков, който се оказа лекар с големи душа и сърце. Седнахме с него пред екрана и само той разчете ядрено-магнитния резонанс, като стигнахме до заключението, че аз нямам нужда от операцията, за което други лекари се съмняват“.
Тогава д-р Хинков дал надежда и упование, че скоро Гианти ще може да остави патериците. „Затова аз смятам, че нашият доктор Хинков е човек с много висока духовна култура – той прегърна болката ми, истински, човешки“.
Почетен плакет за Юлияна Гианти връчи по време на церемонията кметът Йордан Йорданов. „В навечерието сме на Деня на будителите и искам да пожелая на г-жа Гианти, с духовността и добротата, които притежава да заразява много – не само нашия град, а и цяла България“, каза той.
„Апаратурата е много ценна за нас – призна д-р Диян Хинков, завеждащ Отделението по неврохирургия. – В последните 4-5 години в Неврохирургията в Добрич ръстът на операциите е между 30 и 40%. Тази повишена интензивност в оперативната дейност предполага появата на все повече грешки“. Лекарят посочи, че има оптимум, при който човек може да работи максимално добре, а когато го надхвърли, грешките зачестяват.
Хинков отчете, че голяма част от неврохирургичната дейност, особено върху гръбначен стълб е отстраняване на кости и то трябва да е фино. “С груби инструменти не може да се направи деликатна операция. Тази апаратура ни дава възможност операциите, да са по-фини и по-малко енергоемки за нас, чисто физически ние се уморяваме. Докато с автоматичната моторна дрилна система тези операции не са проблем, стават по-лесно изпълними и по-фини“, завърши докторът.