Второто събитие от образователния форум „Нашето Черно море“, организиран от община Шабла и МКБППМН, се състоя тази седмица. Над 50 ученици от СУ „Асен Златаров“, гр. Шабла участваха в различни ателиета, които се проведоха на СО „Кария“ и с. Тюленово.
Мероприятието започна с посещение на Фара, където всички присъстващи имаха възможността да влязат в него и да се качат до първата площадка. Там
фаропазачът Наньо Нанев разказа накратко историята за маяка и сподели любопитни факти.
В следващите часове от програмата за деня, децата бяха разпределени в групи по интереси и участваха в различни ателиета. В Морският клуб се състоя ателие по творческо писане „Хората и морето“, с ръководители Десислава Донева и Костадинка Ефтимова – учители по български език и литература в СУ „Асен Златаров“. Двете учителки бяха подготвили занимателни игри, говориха за вечните поети-маринисти Петя Дубарова и Христо Фотев, от които учениците получиха вдъхновение и го изразиха върху белия лист под формата на стих.
В съседната стая паралелно се провеждаше ателието за визуални изкуства. Там под ръководството на Доротея Атанасова – занаятчия към Национална занаятчийска камара и Пламена Маринова, директор на ОДК, децата от клуб „Сръчко“ към ОДК изработиха пана с морски елементи, на които естествено преобладаваше фара.
По същото време на терен на Античното пристанище „Кария“ и крепостта край нос Шабла, се състоя ателието „На лов за съкровища“ с учителя по история Димитринка Василева. Илиян Христакиев – ст. експерт „КИН“ запозна децата с видовете керамика, които са открити там, за реставрацията на находките и целия процес до експонирането им в музея.
Всички участници имаха възможността да се включат в ателието „Музика за морето“ в спонтанна рок сесия със специалния ни гост Ерсин от група JEREMY?. С много топлина и всеотдайност музикантът запозна децата със своята акустична китара и им разказа за особеностите на различните видове китари. Децата от група „Пей с мен“ към ОДК, с ръководител Гергана Дафова разговаряха с госта за различните видове музика и инструменти. Всички потънаха в магията на музиката – слушаха и пяха с Ерсин, а той представи песните „Не може вечно да вали“ на група JEREMY? и „Колело“ на група P.I.F.
В края на вълнуващата среща децата и музикантът не искаха да се разделят, и стана ясно, че рокът е музика за всяка възраст.
Докато децата писаха, рисуваха, пяха, свириха и се запознаваха с историята и археологията от района, дванайсетокласниците на училището, специалност „Готвач“, с ръководител Людмила Миркова, участваха в ателието „Морска храна“. Домакини бяха собствениците на ресторант „Старо време“, с. Тюленово, които предоставиха своята кухня и градина за осъществяването на събитието. Спонсори за осигуряване на част от продуктите са Месодобивно предприятие в с. Дропла/Фирмени магазини Мийт ООД и Пекарна „Драгомира 96“ – гр. Каварна. Всички участници хапнаха от вкусния кетъринг и в края на образователния и забавен следобед, получиха рекламни шапки от организаторите.
Гости на Шабла бяха ученици от IV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри“. Те също имаха възможността да посетят фара и да запечатат своите спомени от високо.
Детският свят е вълнуващ, магичен и необикновен. Днес празнуваме именно този неизчерпаем източник на вдъхновение за това светът да върви напред с надежда и да не спираме с опитите си да го направим по-добър за децата.