Доц. Христо Боев от Добрич за самотата на модерния човек и абсурда на ежедневието (ПРОКАСТ)
Pro News Dobrich
26.12.2024
Дияна Боева и преводачът Христо Боев говорят за романа „Приключенията на един наивен пътешественик“ (Нордиан, 2024) от румънския автор Ян Корнелиус. Разговарят за смисъла да усещаш и пишеш от свое име, което днес се нарича автофикция; за дневника на писателя Ян Корнелиус, който пресъздава коронавируса, за самотата на днешния модерен човек, интелектуалната ирония и абсурда на нашето ежедневие. Христо Боев е доцент, преподавател по английска и американска литература, преводач на десетки румънски книги.
Ян Корнелиус е роден на 24 февруари 1950 г. в Решица, Румъния. Бяга от комунизма през 1977 г. и оттогава живее в Дюселдорф, Германия. Той е билингвален писател, който пише на румънски и немски, също така е преводач на литература от и на немски и румънски език. Учил е френски и английски език в университетите в Тимишоара, Дюселдорф и Стърлинг (Шотландия).
В Германия са публикувани редица негови книги с хумористични текстове, както и книги за деца. Самите заглавия на някои от книгите му говорят красноречиво за хумора в тях:
- Аз, Дракула и Джон Ленън (2016),
- Защо румънците не са като немците (2019).
„Приключенията на един наивен пътешественик“: между движение и изолация (2020), излиза за първи път на български език с този превод. Книгата е част от трилогия, като втората и третата част са също вече публикувани на румънски език:
- Как изядох пастата си (2022),
- Конспирацията на чаршафите (2024).
Христо Боев активно превежда румънска литература и е автор на преводите на десетки романи, издадени на български език през последните 10 години.
Завършва английска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" през 1997 г. През 2013 г. защитава докторска дисертация в университета „Овидиус“, Констанца (Румъния), издадена със заглавието Modern(ist) Portrayals of the City in Dickens and Dos Passos: Similarities, Differences, Continuities.
Той е също така автор на монографиите:
- Различната Добруджа в литературата между войните (2020),
- Feminine Selves in Sylvia Plath's Prose and Poetry: The Perspective of Compared Lived Experience in Fiction (2021).
От 2022 г. е хабилитиран за доцент в ШУ „Епископ Константин Преславски", където преподава цялостни курсове по английска и американска литература на бакалаври и магистри от англицистичните специалности.
Автор е на редица научни статии в областта на литературата и изкуството на художествения превод.