ЕК отпуска рекордно голяма сума за проекти за енергийна инфраструктура
Pro News Dobrich
03.02.2025
Европейската комисия ще предостави 1,25 милиарда евро от Механизма за свързване на Европа за 41 трансгранични проекта за енергийна инфраструктура. Инициативите, за които е безвъзмездното финансиране, са получили през 2024 г. статут на проекти от общ интерес (ПОИ) и проекти от взаимен интерес (ИМП) по линия на политиката за трансевропейските енергийни мрежи (TEN-E).
Това е най-мащабната покана в сферата на енергетиката на Механизма за свързване на Европа, а също така и първата покана по преразгледания регламент за TEN-E, който включва проекти за водородни и морски електроенергийни мрежи.
Важността на трансграничните инвестиции в енергийната инфраструктура за конкурентоспособността на Европа е подчертана в доклада на Марио Драги. Те ще допринесат за постигането на целите на ЕС за интегриране на енергийните пазари и декарбонизация на енергийната система.
Финансирането е предназначено за 5 предложения за работа и за 36 подготвителни проучвания.
6 проекта, които ще оперират в Белгия, България, Дания, Франция, Словакия и Испания, ще получат средства за подкрепа на проучвания.
Близо 750 милиона евро са предназначени за 8 проекта за електроенергийни мрежи, сред които и офшорни. Най-голямата безвъзмездна помощ в размер на 645 млн. евро ще подкрепи проекта „Енергиен остров Борнхолм“ за изграждането на първи по рода си хибриден междусистемен електропровод в Балтийско море, който ще позволи да се свържат Дания с Германия и да се интегрират 3 GW капацитет за ветроенергийни паркове в морето.
Помощ за строителни работи в размер на почти 33 милиона евро ще бъде отпусната за Danube InGrid — трансграничен проект за интелигентна електроенергия между Унгария и Словакия, който ще интегрира енергията от възобновяеми източници и ще балансира по-ефективно системата.
Освен това финансиране на стойност 250 милиона евро ще подкрепи изграждането на 3 проекта и финансирането на 9 подготвителни проучвания за инфраструктура за CO2.