Умни гривни ще следят здравето на възрастни в община Добричка
Pro News Dobrich
25.01.2025
Иновативната дистанционна услуга – телекеър, ще бъде въведена в община Добричка. Тя ще стартира пилотно с четирима потребители. Ако се докаже като успешна, впоследствие ще може да се разшири обхвата й. Това съобщи заместник-кметът Румяна Иванова.
По проект ще бъде осигурено специализирано оборудване за предоставяне на услугата. Това е устройство, което се прикрепя към съответния потребител и могат да се следят жизнено важни показатели. Служител ще наблюдава и при определени критични показатели, ще може да се реагира навреме. Вероятно от февруари ще стартират процедурата за доставка на устройствата. „Ако има добър резултат за потребителите, на по-късен етап, може би, ще се обсъжда и разширяване на тази дейност. Сега стартира като пилотна“, каза заместник-кметът.
Услугата се предоставя по нов проект „Иновативни здравни и социални услуги в община Добричка“. Той се явява продължение и стартира непосредствено след приключването в началото на януари на продължилия две години проект „Грижа в дома“, по който бяха обхванати 222-ма самотни възрастни и хора с увреждания.
„За съжаление, капацитетът на услугата на обхванатите потребители е значително занижен. Имаме право на около 33 потребители и към тях да бъдат назначени около 10 души, които да ги обгрижват – социални асистенти или домашни помощници. Целевата група също се променя. Ако при „Грижа в дома“ имаше възможност да се обхванат хора с увреждания, възрастни хора, които имат нужда от обгрижване, тук задължително потребителите трябва да са самотноживеещи, което оставя необхванати много лица, които имат нужда, но не попадат в тези критерии. Няма да можем да задържим и всички експерти, които да обслужват потребителите“, обясни Румяна Иванова.
Бюджетът на новия проект е над 301 000 лева и той ще е с продължителност 24 месеца – до 4 януари 2027 г.
„Критериите за потребителите са различни от предходния проект и обхващат само самотноживеещи лица, за разлика от предходните проекти, по които можеха да се обслужват и хора с увреждания, и възрастни, които са затруднени да се самообслужват“, посочи кметът Соня Георгиева. Според новите критерии, с проекта Иновативни здравни и социални услуги в община Добричка“ кръгът на потребителите се съкращава от 222 на 33. „Надяваме се Министерството на труда и социалната политика да има нов подход и виждане и да не оставят голям кръг хора, които имат нужда от такива социални и здравни услуги, да останат необхванати“, каза кметът.
Потребителите, които не са обхванати в новия проект, се насочват към друга социална дейност – асистентска подкрепа. „Очакваме увеличаване на бройките, за да можем да поемем потребителите, които отговарят на условията за потребител в асистентска подкрепа. Засега остават необхванати хора с увреждания с ТЕЛК-ово решение, които не са с чужда помощ. Те не са допустими за „Асистентска подкрепа“ и по Механизма за лична помощ“, каза още Соня Георгиева. Тя подчерта, че общините многократно са подавали запитвания, виждания, становища – както до МТСП, така и до Националното сдружение на общините (НСОРБ). „Искрено се надяваме в бъдеще да бъде разширен обхватът на „Асистентска подкрепа“, за да може да поеме именно тези лица“, добави кметът.