83% от европейците са на мнение, че влиянието на науката и технологиите е положително
Pro News Dobrich
05.02.2025
83% от европейците смятат, че цялостното влияние на науката и технологиите е положително, показват данни от проучване на Евробарометър на тема „Знанията и нагласите на европейските граждани към науката и технологиите“. 67% от анкетираните са на мнение, че науката и технологиите правят живота по-лесен, по-здравословен и по-удобен.
Респондентите смятат, че възобновяемите енергийни източници (87%), информационните и комуникационните технологии (79%) и ваксините и борбата с инфекциозните заболявания (77%) ще имат положителен ефект върху начина на живот през следващите 20 години.
77% от респондентите са съгласни, че науката и технологиите трябва да отчитат нуждите на всички групи хора, когато се разработват нови решения и продукти, а 72% смятат, че правителството трябва да поеме отговорност, за да гарантира, че новите технологии са от полза за всички. Успоредно с това мнозинството граждани изразяват известна загриженост относно потенциала на научните приложения да застрашат правата на човека (58%). 64% смятат, че науката и технологиите биха могли да спомогнат за подобряване на околната среда и за справяне с изменението на климата, но че те най-вече помагат на дружествата да печелят пари.
80% са съгласни с твърдението, че резултатите от публично финансираните научни изследвания следва да бъдат достъпни онлайн безплатно.
По отношение на изкуствения интелект (ИИ), 38% заявяват, че се доверяват на научните изследвания и откритията, създадени с помощта на ИИ, докато 25% не вярват на този вид изследвания.
Екатерина Захариева, комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите, заяви: „Като цяло положителното отношение към науката и технологиите е успокояващо, тъй като това е от съществено значение за постигането на целите ни за конкурентоспособност. В същото време трябва да отговорим на очакванията на гражданите за по-справедливо разпределение на ползите от науката и технологиите. Следва също така да продължим да насърчаваме откритостта, прозрачността и почтеността, като същевременно засилваме обществената ангажираност на гражданите и другите заинтересовани страни в научните изследвания и иновациите.“
Очаква се през първата половина на 2025 г. да започне комуникационна кампания на ЕС, чиято цел е да развие интереса на гражданите и да повиши обществената осведоменост относно подкрепата на ЕС за науката, научните изследвания и иновациите. Кампанията ще покаже подкрепяните от ЕС проекти за научни изследвания и иновации и тяхната роля за подобряване на живота на хората.