Ще реши ли проблемите преминаването на плаж Болата към Министерството на туризма
Pro News Dobrich
02.05.2025
С решение на Министерския съвет морският плаж Болата и част от защитена местност „Степите“ в село Българево, община Каварна, преминават в управление на Министерството на туризма. Освен тях, още пет имота в същата местност се прехвърлят за управление на областния управител на Добрич. Имотите са публична държавна собственост.
Мярката цели по-ефективно администриране на териториите в съответствие с тяхното предназначение и актуалните управленски приоритети, посочват от правителството.
Решението бе посрещнато с оптимизъм от неправителствената организация „За туризма на Калиакра“.
„Днес приветстваме с удовлетворение решението на Министерския съвет за прехвърляне управлението на плаж Болата към Министерството на туризма и разпределянето на останалите имоти към областния управител на Добрич и община Каварна. Това е крачка в правилната посока, дълго чакана от всички нас – гражданите, активистите, експертите, които в продължение на години настоявахме за справедливост, ред и отговорно управление на тази уникална територия“, заяви председателят на сдружението „За туризма на Калиакра“ Стелиан Томов.
Той благодари на МРРБ за спазения ангажимент, поет на проведената на 21 март 2025 г. среща с представители на Сдружението, да организира внасянето на проект на решение в Министерския съвет и неговото гласуване. Това беше ясно заявено тогава и днес виждаме резултата – официален акт, който слага край на дългогодишен институционален застой.
„Същевременно, не можем да премълчим факта, че решението е болезнено закъсняло. Преписката е образувана още през 2022 г., а сме вече в средата на 2025 г. В продължение на три години съществуваше правен вакуум, в който МОСВ, въпреки че формално продължаваше да управлява буните и прилежащите имоти, отказваше да предприеме абсолютно никакви действия по възстановяването на брегоукрепващите съоръжения. Мотивът - защото е представено искане да му бъдат отнети правата на управление. Тези територии бяха изключени от обхвата на резерват Калиакра още през 2022 г., което означава, че за целия този период спокойно можеха да бъдат реализирани обследвания, технически анализи, проекти и процедури по ОВОС, ако имаше воля“, посочва Томов.
По думите му решението идва в резултат на системния и последователен натиск от страна на сдружението, на гражданската общност и народните представители Свилен Трифонов и Константина Петрова.
Според кмета на село Българево Георги Янев обаче това решение няма да реши проблемите с Болата. „Единствено, която може да реши Министерството на туризма, е да го обяви за плаж. Обаче според последните промени в Закона за управление на Черноморското крайбрежие този плаж не може да бъде отдаван под наем или на концесия на физически и юридически лица“, коментира Георги Янев. Според него това е поредното доказателство, че институциите си прехвърлят Болата като горещ картоф, само и само да не правят ремонт на буните.
Към момента няма яснота колко би струвал такъв ремонт. Това трябва да покаже комисия, назначена от областния управител на Добрич, която да обследва. В нея трябва да има специалисти по хидротехнически съоръжения, които да кажат колко ще струва ремонтът на съоръженията. След това областният управител да поиска средствата да бъдат заложи в следващия бюджет на Министерския съвет за 2026 година, той да бъде одобрен, след което да стартират обществени поръчки, избор на изпълнители. И така не е ясно кога в обозримо бъдеще може да се случи ремонтът.
Междувременно от Министерството на туризма съобщиха, че плаж Болата се намира в границите на защитена местност „Степите“ и буферната зона на резерват „Калиакра“, което изключва възможността за търговска експлоатация или отдаване на концесия, но не и за отговорно и устойчиво развитие. От ведомството увериха, че ще работят съвместно с местната власт и всички компетентни институции за осигуряване на свободен достъп до плажа при спазване на всички правила, необходимата инфраструктура и контролна дейност, поддържане на чистотата и сигурността на плажа.
Болата е единственият български плаж, който попадна в престижната класация на сайта за пътувания European Best Destinations за най-красивите плажове в Европа за 2019 година. Той е препоръчван като един от най-добрите плажове в Европа. Болата не е само плаж, а единственият резерват в България, включващ акватория, морска площ и същевременно обхваща околните скали и малката река.
Болата е залив на север от нос Калиакра. Представлява тясна клисура, която се врязва в брега. Откъм сушата тя е обградена от скали с издълбани в тях пещери. През залива преминава малка рекичка, а около мястото, където тя се влива в морето, се е образувала пясъчна ивица – единствената в района на нос Калиакра.
Местност „Болата“ е част от Природен резерват „Калиакра“. В нея се наблюдава скален орел и разнообразие от водолюбиви птици, като например воден бик, чапли, земеродни рибарчета, потапници и гмурци. Тук се срещат общо около 150 вида птици. През залива минава и Виа Понтика – един от главните миграционни пътища на прелетните птици, през който през пролетта в България долитат приблизително 400 вида птици, като късопръст ястреб, белоопашат мишелов, кеклик, малък корморан, червен ангъч, полубеловрата мухоловка, белочелата сврачка, индийско шаварче, жалобен синигер и др.
Освен с красивите птици, „Болата” е известен и с факта, че в обграждащите я пещери са намерени следи от антично селище, датиращо от ІV в. пр. Хр., както и Малтийски кръст, който свидетелства за търговските отношения между Второто българско царство, Венеция и Генуа. От най-високата скална точка може да се види не само самия залив, но и целия нос Калиакра. Ако се продължи още на север, може да се стигне до местността „Тауклиман” и курорта „Русалка”.
Болата се намира на около 3 км северно от н. Калиакра. Достъпна е с автомобил и обществен транспорт.