"Възраждане" предлага законодателни промени за опазване на полезащитните пояси в Добруджа
Pro News Dobrich
02.05.2025
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и народният представител от Добрич Константина Петрова изразиха сериозна загриженост относно състоянието на полезащитните горски пояси в Добруджа.
Според Костадинов полезащитните пояси, изградени преди повече от 70 години, представляват национално богатство, което през последните 5 години е изправено пред сериозни предизвикателства. "Държавата, която ги е изградила някога, преди близо 80 години, в момента не просто нехае, но и прави всичко необходимо, за да ги доубие окончателно", заяви той.
Петрова подчерта изключителната важност на поясите, които защитават почвите от ерозия, равномерно разпределят снеговете през зимата, смекчават климатичните промени и повишават реколтата от зърнени култури в региона.
"Полезащитните горски пояси са наше национално богатство. Те са от особена важност за Добруджа в частност, тъй като ние имаме множество безопасни открити райони, тоест всички полета лятото защитават почвите от ерозия. Зимата чрез поясите се равномерно се разпределят снеговете при топене също помагат, смекчават климатичните промени и вследствие на защитата на тези пояси, съответно реколтата от пшеница и останалите зърнени култури, които отглеждаме тук, естествено се повишава. Също така допринасят за ландшафта, дивеча се крие в тях и като цяло са много благоприятни", посочи тя.
От "Възраждане" посочиха, че промените в Закона за горите от 2011 г. не са допринесли за по-добрата поддръжка на полезащитните пояси. Според тях, съществуващият модел на управление на горските стопанства не функционира, а назначаването на директор на Изпълнителната агенция по горите без необходимите компетенции допълнително усложнява ситуацията.
Партията вече е подготвила предложения за промени в Закона за горите и настоява за създаване на отделно Министерство на горите или автономно действаща горска система, която да промени цялостната философия на стопанисване на горите в България.
"Горите се възприемат само и единствено като ресурс, който се граби... Имаме изключително сериозен проблем с горите, които съществуват само на книга," заявиха те, критикувайки сегашното управление на горския фонд в страната.