За първи път у нас: Селекция с помощта на дрон направиха учените от ДЗИ Ген. Тошево
Pro News Dobrich
15.07.2025
Възможно ли е да се използват високите технологии в селекцията? Могат ли летящите роботи да се включат в създаването на съвременни сортове житни култури? Отговорът е категорично „да“.
„Смело мога да кажа, че „Радослава“ е първия български сорт пшеница, създаден с помощта на безпилотни летателни апарати - чрез наблюдение с дронове. Това е сорт, който е много сериозен конкурент на други видове селекция, с много добри характеристики“, категоричен е доц. Христо Стоянов, селекционер по пшеница в Добруджанския земеделски институт край Генерал Тошево.
„Дроновете се използват за заснемане на полетата в различни фази, при подбора, за създаване на база от едни специфични индекси“, разкри част от селекционния процес ученият. При работата по сорт „Радослава“ снимката от дрона ясно е показала, че пшеницата се справя категорично с неблагоприятните условия и най-вече с жълтата ръжда.
Сортът представлява уникална комбинация от продуктивност и устойчивост на жълта ръжда. Проявява отлична студо- и зимоустойчивост и отлична толерантност на засушаване – характеристики, особено ценни при днешните климатични условия. Сортът „Радослава“ е иновативен не само заради въвеждането на новите технологии в разработката му, но и заради самите му качества“, категоричен е селекционерът.
Добруджанският земеделски институт се стреми да отговори не само на изискванията за високо качество при селекцията на пшеница, но и на търсенията на земеделските производители за добиви. Стратегията на екипа е да комбинира едновременно високо качество и висока продуктивност. През миналата година са регистрирани два нови сорта, единият от които е „Радослава“, а другият „Зара“. Продуктите са с награда от конкурса за иновации и на Международния панаир в Пловдив.
Източник: agri.bg