Една трета от всички педагози в област Добрич са на възраст 55 или повече години
Pro News Dobrich
03.07.2025
Образователната система в област Добрич продължава да се трансформира, като данните за учебната 2024/2025 година показват смесени тенденции в развитието на сектора. Въпреки намаляването на броя училища, регионът запазва стабилен ученически контингент и поддържа качествено образование.
Към края на 2024 година в областта функционират 65 училища, което представлява намаление с две основни училища в сравнение с предходната година. Мрежата включва едно начално училище, 32 основни, пет обединени, три гимназии, 14 средни, едно спортно и девет професионални гимназии. Това разпределение отразява продължаващите демографски предизвикателства в региона.
Общият брой на учениците през настоящата учебна година достига 14 286, като огромното мнозинство от тях - 13 977 - са записани в държавни училища, докато само 309 посещават частни учебни заведения. Интересно е, че средно на една паралелка в държавните училища се падат по 20 ученици, докато в частните този показател е двойно по-нисък - 10 ученици на паралелка.
Професионалното образование привлича значителен интерес, като 3 541 ученици са записани в професионални програми. Статистиката показва гендерно разпределение в полза на момчетата, които съставляват 56.5% от всички учащи в професионални специалности.
Обхватът на училищното образование в област Добрич изостава от националните показатели във всички етапи. За началния етап той е 87.5% срещу 92.7% за страната, за прогимназиалния - 83.3% срещу 89.6%, а за гимназиалния - 75.9% срещу 84.7%. Тези данни сочат необходимостта от допълнителни усилия за привличане и задържане на учениците в образователната система.
Успехът в завършването на образование остава добър - през 2024 година основно образование са завършили 1 142 ученици, а средно образование - 870. При професионалното образование първа степен професионална квалификация е придобита от 45 ученици, втора степен - от 115, а трета степен - от 283 ученици.
Анализът на специалностите при завършилите трета степен професионална квалификация показва предпочитанията на младите хора. Водещи са специалностите в областта на стопанското управление и администрация с 23.0%, следвани от услугите за личността с 19.1%, изкуствата с 17.7% и информатиката с 11.7%.
Учителският корпус в област Добрич наброява 1 534 педагози, включително директори и заместник-директори с преподавателска заетост. Качествената подготовка на кадрите е налице - 72.9% от учителите имат завършена образователно-квалификационна степен "магистър". Характерно за професията е значителното преобладаване на жените, които съставляват 82.1% от всички учители.
Възрастовата структура на учителите обаче поражда притеснения за бъдещето - една трета от всички педагози са на възраст 55 или повече години. Този факт подчертава необходимостта от привличане на млади кадри в образованието, за да се осигури приемственост и устойчивост на системата.
Данните за образованието в област Добрич отразяват по-широките предизвикателства пред българската образователна система - демографски спад, концентрация на учениците в по-големи центрове и необходимост от модернизация на учебните програми, особено в областта на професионалното образование, за да отговарят на нуждите на пазара на труда.