Митовете за шума от вятърните турбини: Какво казва науката?
Pro News Dobrich
11.07.2025
Въпросът дали вятърните турбини представляват заплаха за здравето заради инфразвук и ултразвук остава повод за притеснение в някои общности, въпреки многобройните научни изследвания, които категорично отричат подобна връзка. Според експерти, този тип притеснения често се дължат на липсата на достъпна и проверена информация, както и на разпространяващи се сред обществото митове.
Съвременните турбини излъчват ниски нива на шум, които отговарят на всички нормативни изисквания. Шумът, който достига до най-близките населени места, е сравним с този от битовите уреди – например хладилник. При необходимост, самите машини могат да преминат в специален „тих режим“, който допълнително намалява шума. Това е възможно благодарение на постоянния инженерен контрол и технологично развитие в сектора. Всяка турбина преминава проверка за съответствие с българските норми за шумово замърсяване.
Макар че всички въртящи се машини произвеждат звукови вълни, включително инфразвук и ултразвук, научните данни не показват връзка между тях и здравословните проблеми. Изследвания, проведени в страни като Германия, Канада, Австралия и Дания, доказват, че нивото на инфразвук от турбините е под прага на човешкото възприятие и далеч под границите, при които могат да възникнат рискове за здравето.
Инфразвукът съществува и в природата – излъчва се от морето, вятъра в планината, дори от някои уреди в дома ни. Турбините не правят изключение, но също така не представляват заплаха, категорично сочат научните анализи.
Отговорите на тези въпроси бяха поставени във фокуса на лекция на проф. Мишел Израел, проведена на 27 март 2025 г. в град Добрич. В изложението си проф. Израел подчерта, че съвременните вятърни турбини са високотехнологични съоръжения, създадени с мисъл за околната среда и човешкото здраве.
Законодателната рамка в България изисква всяко съоръжение за добив на вятърна енергия да се разполага на минимум 500 метра от най-близкото населено място, като всеки проект задължително преминава през Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Това включва цялостна оценка на ефекта върху хора, животни, въздух, почва и вода. Регулациите са строги и ясно дефинирани, за да гарантират безопасност и комфорт за всички засегнати страни.
Освен че произвежда чиста, възобновяема енергия, вятърната енергетика може да има и директен социален ефект. Пример за това е ангажиментът на CPC Bulgaria да предоставя ежегодно дарение в размер на 1.5% от произведената електроенергия. Това се равнява на приблизително 560 000 евро годишно, които могат да бъдат използвани в подкрепа на местни нужди – от училища и болници до пътна инфраструктура и културни инициативи.
Експертите подчертават, че прозрачността и информираността са най-силното средство срещу страховете от нови технологии. Когато обществото има достъп до обективни данни, научни изводи и реални примери, доверието в устойчивите енергийни решения нараства. А вятърната енергия, освен че е чиста и възобновяема, носи със себе си и икономически ползи за общностите, които я приемат.