Близо 50 училища са закрити в област Добрич през последните 25 години
Pro News Dobrich
21.07.2025
Данни от Регионалното управление по образование показват тревожната тенденция на закриване на учебни заведения в област Добрич. Списъкът на закритите училища включва учебни заведения от различни общини в областта. С най-много закрити училища е областният град Добрич - общо 10 за периода от 2000 до 2024 г., следвана от община Добричка с девет закрити училища в малки населени места, основно през 2016 година.
Сред закритите учебни заведения са основни училища в села като Орлова Могила, Владимирово, Стефан Караджа, Плачи Дол, Ляскво, Черна, Фелдфебел Данково и Паскалево. В община Каварна са закрити училища в селата Българево и Септемврийци, а в община Крушари - в селата Крушари, Добрин, Телериг и Ефрейтор Бакалово.
Общината Тервел също е засегната от този процес с закрити училища в селата Жетларци, Божан, Поп Груево и Градница. В община Генерал Тошево са закрити училища в селата Пчеларово, Лютяково, Росица и Василево, а в община Балчик - в селата Кранево, Гурково, Дропла, Стражица и Петлешково.
Най-отдавна е закрито Народно основно училище "Стефан Караджа" в село Орлова Могила, което е функционирало до 1967 година.
Последно бяха закрити през 2024 г. ОУ "Н. Й. Вапцаров" в Добрич и ОУ "Христо Ботев"- с. Кардам. Причините - намален брой ученици ; ОУ "Христо Ботев"- с. Кардам 23 ученици и ОУ "Никола Йонков Вапцаров" гр. Добрич 105 ученици.
Данните на РУО сочат, че от 2000 до 2024 г в област Добрич са закрити 48 училища, поради същите причини.
Тази статистика за област Добрич е част от по-широката национална тенденция на закриване на училища в България. Според данни на Националния статистически институт и Министерството на образованието и науката, общо 1460 училища са закрити в страната от 1991 година досега.
Закриването на училищата в малките населени места е свързано с демографската криза, урбанизацията и намаляващия брой ученици в селските райони, което прави функционирането на учебните заведения икономически неефективно.