22 юли е определен от Световната федерация по неврология за Световен ден на мозъка. Целта е да се повиши осведомеността и изследването на мозъчните заболявания, които засягат хора по целия свят.
Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост, дългосрочна инвалидизация и смъртност в световен мащаб. Ето защо е важно да се знае, че ограничаването на рисковите фактори, ранното разпознаване на първите симптоми и навременният достъп до адекватна медицинска помощ могат да предотвратят голяма част от тези заболявания.
Здравият мозък е много важен за дълъг и пълноценен живот. Благодарение на него ние можем да говорим, мислим и се движим. На него се дължат способностите ни за запомняне, учене и концентриране.
С напредване на възрастта опитът и знанията ни поддържат активността на мозъка, като той може да се развива и учи. При всеки човек мозъкът се променя с възрастта и психическата му функция също се изменя заедно с него. Това е нормално.
Ето и някои любопитни факти за човешкия мозък:
-Мозъкът е като мускул и колкото повече се тренира, толкова повече се развива. Мозъкът на човек на средна възраст тежи 1424 грама. С напредване на възрастта той намалява до 1395 грама.
-Мозъкът еволюира – през 1860 год. средният мъжки мозък е тежал 1372 гр.
-Най-бурно мозъкът се развива от 2 до 11-годишна възраст. Колкото повече учим, толкова по-добре. Образователната активност кара мозъка да произвежда допълнителни клетки, които компенсират умиращите.
-Занимаването с непознати науки е добър начин за развиване на мозъка. Предаването на сигналите от нервната система към мозъка достига със скорост 288 км/ч, а при възрастните се снижава с 15%.
-Най-големият донор на мозък в света е Монашеският орден в Манкато, Минесота (САЩ). Най-високият коефициент на интелигентност има Мерелин Мич, която на десет години е притежавала IQ, което се е равнявало на това на 23-годишна жена. Най-високо средно национално IQ в света имат японците - 111.
-В нашия живот ние използваме не повече от 5-7% от възможността на нашия мозък.