Фирмите в област Добрич все по-трудно намират подходящи кадри
Pro News Dobrich
15.07.2025
Областният управител Живко Желязков проведе заседание на Областната комисия по заетост, където бяха представени тревожни данни от ежегодното проучване за нуждите от работна ръка в областта. Резултатите показват нарастваща тенденция към затруднения при наемането на персонал - от 46,5% миналата година до 55,2% през 2024 г.
В проучването участваха 172 работодатели от различни икономически сфери, като най-голям дял заемат транспорт, търговия, хотелиерство и ресторантьорство с 35%. Следват държавно управление, образование и здравеопазване с 17,2%, селско стопанство с 14,3% и строителство с 12,1%.
Особено интересен е фактът, че икономиката в областта се крепи основно на малките предприятия - цели 92,2% от работодателите имат до 9 наети лица. Само 6,5% разполагат с персонал от 10 до 49 души, а едва 1,2% наемат между 50 и 249 работници. Този модел прави местната икономика уязвима в кризисни периоди, тъй като малките фирми са по-неустойчиви и се нуждаят от повече подкрепа.
Най-голямото предизвикателство пред работодателите остава липсата на подходящи компетенции и умения при кандидатите. Водещи в класацията са проблемите със самоконтрола и дисциплината - 84,6% от анкетираните посочват този дефицит. Близо до него са трудностите с работата в екип (82,4%) и комуникативните умения (79,1%). Над 70% от работодателите сигнализират за недостиг на гъвкавост, социални умения и способности за решаване на проблеми.
Най-честото затруднение при наемането са твърде високите изисквания на самите кандидати към работодателя - 38% от фирмите се оплакват от този проблем. Други 21,6% посочват общ недостиг на кадри, а 21,5% - недостатъчна квалификация на кандидатите. Почти всеки пети работодател (19%) смята, че на търсещите работа им липсва мотивация.
Въпреки предизвикателствата, работодателите планират да наемат както специалисти с квалификация, така и лица без такава през следващите 12 месеца. Най-голямо търсене се очаква в добивната промишленост, строителството и приготвянето на храна.
Повечето работодатели (53,9%) не очакват някои професии в техните фирми да изчезнат в следващите 5 години, а 41,7% не предвиждат появата на нови длъжности в близките 5-10 години.
Комисията по заетост препоръча данните от проучването да се вземат под внимание при изготвяне на план-приема в средните и висши училища. Резултатите вече са изпратени в Агенция по заетост за по-нататъшни действия по подобряване на съответствието между образованието и нуждите на пазара на труда.