Изтокът среща Запада в гимназия в Добрич: Китайски и японски езици влизат в учебната програма
Pro News Dobrich
11.07.2025
Частната профилирана гимназия по търговия и предприемачество „Райко Цончев" в Добрич прави смела крачка към бъдещето, въвеждайки възможността от новата учебна година китайски и японски език да бъдат изучавани като втори чужд език. Тази иновация е част от по-широка визия за образование, която следва динамиката на времето и потребностите на съвременните млади хора. Тенденцията в глобален мащаб е владеене на английски език на много високо и почти професионално ниво, както и базови познания с тенденция към усъвършенстване на един или два „по-екзотични “ каквито са японския и китайския. От няколко години към ЧОУ „Мария Монтесори“ имаме изграден „Кеймбридж“ езиков център и можем да се похвалим, че заради добрата подготовка в него и техническата обезпеченост, която дава възможности за провеждане на онлайн изпити за ниво на владеене на английски език, центърът започна да обслужва не само двете ни училища – основното и гимназията, но и ученици от областта и региона. Само за изминалата учебна година имаме сертифицирани над 35 курсиста с нива С1 и С2. Сега правим и втората стъпка – да предложим обучение по езици, които рядка намират място в средното образование.
Философията на Изтока в българското училище
Инициативата е вдъхновена от училищния клуб „Духът на Изтока", създаден от преподавателя Ясен Попов след завръщането му от Япония. Клубът се е превърна в истински магнит за учениците, които имаха възможност да се запознаят с философията на Изтока, с различни културни модели и феномени, както и да получат уникалната възможност чрез неформално учене да задоволят познавателните си интереси.
„Най-важната задача на учителя е не да наложи някакъв готов модел или да зададе готова посока, а да предложи алтернативи, да накара децата да анализират ситуации и факти и да развиват критично мислене. Това е философията на преподаване ,която се опитваме да следваме.", обяснява директорът Надежда Иванова.
Първи Конфуций център в Добрич
Амбициите на образователния консорциум, който включва училище „Мария Монтесори", гимназия „Райко Цончев" и Висше училище по мениджмънт, не спират дотук. Планира се създаването на първия Конфуций център в Добрич – идеята е той да стане притегателно място не само за учениците, но и за всички жители на града, които искат да се докоснат до китайската култура.
Започнала е кореспонденция, която Институт „Конфуций“ към ВТУ, откъдето има обещана методическа помощ, учебна литература и помагала, както и съдействие за партньорство. Китайският език ще се преподава от Кристина Ставрева, която завършва филологически факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ със специалност „учител по китайски език“, неколкократно печели стипендии за обучение в Китай и е „запалила“ много деца по китайския език и култура.
Иновативни хъбове за младите умове
Получаването на статут на иновативно училище никога не е бил самоцел. Гимназията ни е алтернатива на масовото образование и пример за създадена добра образователна среда. Преди да разпишем кандидатурата си, имахме множество срещи и сформирахме различни работни екипи. Училището като институция, в това число и нашето е динамична система и предизвикателствата пред него се променят. Към съществуващите по-общи предпоставки свързани с обучението по чужди езици и нуждата от компетентностен подход, прибавихме новата ситуация със увеличения брой на деца билингва, нарушеният диалог родител-дете в модерното време, нуждата от споделяне и персистиращият интерес на учениците, на които им липсват социални умения към традиционната философия и попкултурата на Изтока. Така създадохме концепция и иновативни елементи. Чрез проекта ни за иновативно училище предвиждаме създаването на два специализирани хъба:
Социален хъб – на принципа на ТЕД разговорите, за подобряване на комуникацията в училище и нуждата от споделяне и говорене по теми, съпътстващи физическото и емоционалното израстване на учениците. Негов водещ ще бъде Жанина Радостинова, преподавател по биология.
Културен хъб „Духът на Изтока" – специализиран в културните диалози и изследване на източните традиции и философия. Той има за цел да задоволи интересите на децата към културата на Изтока – музика, анимация, традиционни практики.
И двата хъба ще са отворени за ученици от 8-12 клас, а сбирките им ще са веднъж седмично.
Информационни технологии в предприемачеството
Училището модернизира и своя профил по предприемачество, като въвежда информационните технологии като втори профилиран предмет вместо география. Тази промяна отговаря на нарастващия интерес на учениците към графичен дизайн и други възможности за творчество с помощта на съвременни технологии.
Качество пред количество
Гимназията запазва своята философия за малки класове с 10-14 ученици, където е възможен индивидуален подход към всяко дете. „Ние никога не сме имали желание да превърнем училището в масово", подчертава директорът.
Особено вълнуващо е, че екипът се попълва с млади учители – част, от които с гордост мога да кажа и бивши мои ученици, които са завършили висшето си образование в България и чужбина и избират да се върнат в родния си град. Това говори за качеството на образованието и атмосферата в училището.
Приемственост между поколенията
Образователният консорциум работи като едно цяло, въпреки че формално имаме отделни юридически лица. Организират се дни за четене и общуване между малки и големи ученици, общи събития, творчески работилници и всякакъв род полезни форми на взаимодействие.
За следващата учебна годи сме замислили и още една нова инициатива, наречена „Сцени от историята“. Надяваме се да си партнираме в това начинание с СУ „Св.св Кирил и Методий“, водени са предварителни разговори и очакванията са да изработим качествен образователен продукт. Идеята е да засилим интереса на учениците към предметите с хуманитарен профил като ги поставим в ролята на изследователи и събирачи на истории за малко популярни хора и събития и ги предизвикаме да ги разкажат и да ги качат на сцена. Сами да бъдат режисьори, майстори на декора и костюмите. Вярваме, че с инстументариума на театралното изкуство можем да включим в обучителния процес емоционалната памет и творческите заложби на децата, да подобрим уменията им за работа в екип, както и да разширим връзките на училището с останалите културни и научни институции в града.
Тази иновативна образователна среда показва как българското училище може да бъде мост между различни култури и традиции, подготвяйки младите хора за глобализирания свят на утрешния ден, без да губят връзката със собствената си идентичност.
Приемът в гимназията продължава, като интересът към новите възможности се оказва значителен – ясен знак, че образованието, което следва времето и потребностите на младите хора, намира своето място в съвременното общество.