Обсъждат правилника за поставяне на табели и павилиони в Добрич
Pro News Dobrich
27.01.2025
Реда и условията за поставяне и премахване на преместваеми обекти и рекламни, информационни и монументално-декоративни елементи на градското обзавеждане в Добрич се преглеждат в рамките на обществено обсъждане, обявено от Община град Добрич.
Променя се наредбата, с която се установяват тези правила. Причините, които посочва Общината – Сега действащата Наредба е приета на 30.05.2017г. През това време са настъпили изменения в Закона за устройство територията. Съществуващата регламентация не отразява в достатъчна степен настъпилите промени в този вид обществени отношения. В проекта е отразена необходимостта от определяне на видовете, предназначението и изискванията към оформлението и поставянето на преместваемите обекти, както и условията и реда за тяхното разрешаване.
Общественото обсъждане е стартирало на 22.01.2025 г. и приключва на 21.02.2025 г., а мнение, предложения, препоръки и други могат да се подават на електронен адрес: dobrich@dobrich.bg и в деловодството на Центъра за услуги и информация в сградата на Общината.
С пълния проект за нова наредба можете да се запознаете в прикачените файлове към статията.
Наредбата е създадена, за да определи реда и условията за поставяне и премахване на временни обекти и рекламни елементи на територията на община Добрич. Тя обхваща различни типове временни обекти – от павилиони и базарни конструкции до зарядни станции и тоалетни кабини. Наредбата също регулира рекламните и информационните елементи като билбордове, фирмени надписи и указателни табели. Основната ѝ цел е да се създадат безопасна, функционална и естетична градска среда.
Съгласно наредбата, всички временни обекти трябва да отговарят на изискванията за безопасност и добър външен вид. Те трябва да бъдат поставени така, че да не затрудняват пешеходците или движението по улиците. Рекламните елементи, от своя страна, трябва да са изработени от трайни материали, да не нарушават обществения ред и да бъдат поддържани в добро състояние. Важно е и надписите върху тях да са предимно на български език, освен ако не става дума за международни марки.
Обектите могат да бъдат разположени върху терени, собственост на общината, държавата или частни лица. В зависимост от зоната, в която се намира даден терен, се определят и специфичните изисквания към типа и дизайна на обектите. Например, в централните градски зони се допуска само унифициран дизайн на временните обекти, докато в периферните райони може да се използва и индивидуален.
Поставянето на временни обекти изисква подаване на заявление в общината, което включва проектна документация, схема на разполагане и други необходими документи. След като заявлението бъде разгледано и одобрено, Главният архитект издава разрешение, в което са описани всички условия за използването на обекта, включително сроковете за поставяне и премахване.
Контролът върху спазването на наредбата се осъществява от общинската администрация. При констатирани нарушения, като липса на разрешение или неспазване на условията за поставяне, обектите могат да бъдат премахнати принудително. За тези, които не спазват правилата, са предвидени санкции, включително глоби.