Шабла настоява за регулация за дивото къмпингуване, но законодателният процес буксува
Pro News Dobrich
23.02.2025
Повече от четири години след първоначалното ѝ обсъждане Наредбата за къмпингуването продължава да бъде обект на политически спорове и административно протакане. Документът, който трябва да регулира условията за къмпингуване по българското крайбрежие и в планините, е готов, минал е обществено обсъждане, но продължава да стои „на трупчета" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Хронология на едно забавяне
Първоначалният вариант на наредбата беше изготвен след дълги обсъждания и консултации с всички заинтересовани страни. Представители на крайморски общини твърдят, че процесът е спрян поради натиск от страна на определени политически фигури и активисти, подкрепящи по-свободния режим на къмпингуване.
„Наредбата е готова, изготвена, минала обществено обсъждане и стои в МРРБ и не ѝ дават ход, защото не е по вкуса на някои водещи къмпингари", споделя кмет на крайморска община, пряко засегната от проблема с нерегламентираното къмпингуване.
През юли 2023 г. се проведе среща в Народното събрание, на която присъстваха представители на общините Шабла и Царево, както и множество представители на къмпингуващи и екологични организации. Срещата завърши с обещание от страна на тогавашното ръководство, че „до Нова година ще се приеме абсолютно нова" наредба.
Безкрайно отлагане
Оттогава обаче с промяната на правителствата се променя и заповедта на министър-председателя относно състава на комисията и крайния срок за изготвяне на наредбата. Последното удължаване на срока е до май 2024 г.
„Аз съм член на този екип от първата заповед, но не сме се събирали нито веднъж", разкрива представител на комисията. „Незнайно как в средата на миналата година се появи вариант на наредбата, който 99% копира изготвената наредба от МРРБ, която беше критикувана."
Общините срещу дивото къмпингуване
Представителите на крайморските общини са категорични: необходима е ясна регулация, която да защитава както природата, така и интересите на местните общности.
„И най-несъвършеният закон е по-добър от беззаконието", коментират от общините, изразявайки готовност да работят и върху несъвършена наредба, която впоследствие да бъде подобрена, но поне да създава някакъв ред.
Основните проблеми, които общините посочват във връзка с нерегламентираното къмпингуване, включват:
- Замърсяване на защитени територии и плажове
- Пожарна опасност, особено през летните месеци
- Липса на санитарно-хигиенни условия
- Нелоялна конкуренция спрямо легитимните места за настаняване
Политическа активност в последния момент
В последните месеци се наблюдава засилена активност от страна на депутати, които задават въпроси към министрите относно наредбата. Това предизвиква недоволство сред представителите на общините, които работят по въпроса от години.
„Яхват една вълна, един мач, който ние сме играли 15 години, и в един момент влизат като Гунди в последната секунда и ще правят два гола", коментира представител на крайморска община.
Какво следва?
Докато административното протакане продължава, ситуацията с дивото къмпингуване остава нерегулирана. Туристическият сезон 2025 отново ще започне без ясни правила, което поставя под въпрос както опазването на природните ресурси, така и развитието на устойчив туризъм.
От МРРБ обещават, че комисията ще финализира работата си до май 2025 г., но предвид досегашната хронология на забавяне мнозина остават скептични относно спазването на този срок.
Междувременно нерегламентираното къмпингуване продължава да създава напрежение между различните заинтересовани страни – общини, природозащитници, любители на къмпингуването и туристическия бранш.