Европейската комисия публикува доклади за състоянието на водите в ЕС
Pro News Dobrich
04.02.2025
Днес Европейската комисия публикува най-новите си доклади за състоянието на водите в Европейския съюз.
Обхващащи прилагането на Рамковата директива за водите, Директивата за наводненията и Рамковата директива за морска стратегия, в докладите се подчертава напредъкът, постигнат за подобряване на състоянието на водните обекти в ЕС през последните шест години. Те също така определят ключовите области, в които са необходими допълнителни усилия.
Докладите предлагат ценна информация за състоянието на сладководните и морските води на ЕС и предприетите действия за тяхното подобряване, както и мерки за намаляване на риска от наводнения. Те също така предоставят специфична за всяка държава информация и специални препоръки в подкрепа на непрекъснатия напредък и устойчивото управление на водите в цяла Европа.
Информацията, предоставена в докладите, ще играе решаваща роля за оформянето на предстоящата стратегия за устойчивост на водите, която има за цел да отговори на най-належащите предизвикателства, свързани с водите в Европа.
Необходима е повече работа, за да се гарантира устойчивост на водата
Доклад за прилагането на Рамковата директива за водите
В доклада относно прилагането на Рамковата директива за водите бяха установени няколко положителни тенденции. Държавите членки като цяло подобриха знанията и мониторинга на повърхностните и подземните водни обекти, увеличиха разходите и подобриха прилагането на законодателството на ЕС в областта на водите, въпреки че съществуват значителни регионални различия. Повечето подземни водни обекти също продължават да постигат добро количествено и химично състояние.
Необходими са обаче значителни усилия за постигане на целите на ЕС по отношение на качеството и количеството на прясната вода. Средното здравословно състояние на повърхностните водни обекти в ЕС е от решаващо значение, като само 39,5 % постигат добро екологично състояние, а едва 26,8 % постигат добро химично състояние. Това се дължи главно на широко разпространеното замърсяване с живак и други токсични замърсители. Недостигът на вода и сушата също пораждат нарастващи опасения в по-голямата част от ЕС.
ЕС отправи ключови препоръки към държавите членки за подобряване на управлението на водите до 2027 г., включително:
Да се повиши спазването на законодателството на ЕС в областта на водите, като се спазват пределните стойности на замърсяването, по-специално замърсяването с хранителни вещества от селското стопанство, и се гарантира, че изхвърлянето на отпадъчни води се третира по подходящ начин с цел опазване на околната среда и човешкото здраве;
Осигуряване на достатъчно финансиране за преодоляване на недостига на финансиране и гарантиране на ефективното прилагане на мерките за управление на водите;
Прилагане на допълнителни мерки за справяне с продължаващите предизвикателства, свързани с околната среда, като например химическото замърсяване;
Насърчаване на повторното използване на водата и повишаване на ефективността и кръговостта с цел предотвратяване на свръхексплоатацията на водоносните хоризонти, борба с незаконното водочерпене и смекчаване на сушите.
Доклад за Директивата за наводненията
Оценката на прилагането на Директивата за наводненията показва значителни подобрения в управлението на риска от наводнения, по-добро съгласуване на целите и мерките и разглеждане на предизвикателствата, породени от изменението на климата.
Въпреки това повечето планове не включват количествени цели, което затруднява изготвянето на заключения относно ефективността на управлението на риска от наводнения. Поради по-честите и тежки наводнения в Европа държавите членки трябва да разширят своя капацитет за планиране и административен капацитет и да инвестират адекватно в предотвратяването на наводнения. За да се постигне това, от ключово значение са възстановяването на екосистемите и природосъобразните решения, както и мерките за готовност като системи за ранно предупреждение и повишаване на осведомеността.
Доклад за програмите от мерки по Рамковата директива за морска стратегия
Според доклада относно Рамковата директива за морска стратегия е постигнат известен ограничен напредък по отношение на въвеждането и прилагането на мерки за постигане на целите на директивата, по-специално по отношение на морските отпадъци.
Държавите членки се насърчават да полагат повече усилия за постигане на добро екологично състояние на всички морски води на ЕС и за устойчива защита на ресурсната база, от която зависят икономическите и социалните дейности, свързани с морската среда.
Някои ключови препоръки на ЕС за постигане на това включват:
Подобряване на разработването и прилагането на мерки за опазване и възстановяване на морското биологично разнообразие и за намаляване на замърсяването с хранителни вещества, химикали и подводни шумове;
Въвеждане на нови и подобрени мерки за финансиране и управление, за да се гарантира ефективното прилагане на амбициозни и съгласувани мерки в морската среда на ЕС.
Покана за представяне на доказателства относно бъдещата Европейска стратегия за устойчивост на водните ресурси
За да придружава докладите, Европейската комисия отправя покана за представяне на доказателства, за да предостави на заинтересованите страни възможност да споделят своя принос и да помогнат за разработването на бъдещата Европейска стратегия за устойчивост на водните ресурси. Поканата е в отговор на ясното търсене на действия за справяне с предизвикателствата, свързани с водите, и за преодоляване на широко разпространеното влошаване на състоянието и структурното лошо управление на водните ресурси и екосистеми в целия ЕС.
Поканата е отворена за представители от целия ЕС, включително представители на обществеността и заинтересовани страни, работещи в области, свързани с водите. Процесът на консултации ще включва и проява за консултация със заинтересованите страни, която ще се проведе на 6 март 2025 г.
Днешните доклади допълват доклада на Европейската агенция за околна среда за състоянието на водите за 2024 г.
Водните ресурси на ЕС са подложени на значителен натиск поради неустойчивото използване на земята, хидроморфологичните промени, замърсяването, изменението на климата, повишеното търсене на вода, урбанизацията и нарастващото население.
На въпроса за основните заплахи, свързани с водните проблеми в тяхната страна, по-голямата част от европейците споменават замърсяването, последвано от свръхпотребление и загуба на вода.
Рамковата директива на ЕС за водите изисква от държавите членки да гарантират, че всички повърхностни води (води, реки, преходни и крайбрежни води) и подземни води ще постигнат добро качество до 2015 г. Този срок може да бъде отложен за 2027 г. при определени условия.
Директивата за наводненията изисква от държавите членки да определят и картографират районите, податливи на наводнения, и да разработят планове за свеждане до минимум на риска и потенциалните щети чрез планове за управление на риска от наводнения. Днес Комисията публикува своята оценка на тези данни за периода 2021—2027 г.
Плановете за управление на речните басейни и за управление на риска от наводнения са разработени за период от шест години. Днес Комисията публикува своята оценка на тези данни за периода 2021—2027 г.
Рамковата директива за морска стратегия (РДМС) изисква от държавите членки да оценяват, наблюдават и предприемат мерки за опазване и подобряване на състоянието на своите морета, за да постигнат добро състояние на околната среда. Програмите от мерки, които са оценени, са програмите, представени за периода 2021—2027 г. Оценката на Комисията е съсредоточена върху мерките, които държавите членки са разработили за съответните си морски стратегии. Тези програми представляват актуализация на първите програми от мерки, докладвани през 2016 г.