Хипермаркети под бойкот в Добрич – различните гледни точки (ВИДЕО)
Pro News Dobrich
13.02.2025
Бойкот на супермаркетите бе организиран днес от четири потребителски организации и подкрепен от политически партии и движения. Протестът не подмина и Добрич. Основната причина за бойкота е драстичното увеличение на цените на стоки от първа необходимост през последните седмици.
Инициативата е подкрепена от почти всички страни в региона, посочи Стоян Люцканов, председател на ОС на БСП - Добрич. Бойкотът е сигнал към търговските вериги, че има проблем – цените в страната са по-високи в сравнение с тези в Западна Европа. БСП-ОЛ са предложили законопроект за ограничаване на цените в големите търговски вериги.
От Сдружение за модерна търговия изразиха сериозна загриженост относно опитите на определени политически фигури да въвлекат търговските вериги в България в политически борби. Организацията подчертава, че подобни действия, включващи разпространение на неверни твърдения за ръста на цените и печалбите в сектора, са манипулативни и вредни за обществото. Отбелязва се също, че инфлацията е на най-ниското си ниво от три години насам и че няма доказателства за необичайни печалби в търговията на дребно. Съсловната организация призовава за отговорно поведение и подчертава значимия принос на модерната търговия към брутния вътрешен продукт на страната, както и ролята й като значителен инвеститор, изряден данъкоплатец и топ работодател.
Посетихме и един от големите хипермаркети в града, където имаше както хора, които пазаруваха, така и такива, които просто бяха дошли да видят дали наистина има бойкот.
Доводите на хората, които казват, че трябва да се бойкотира, са глупави, смята Жоро Тошков. "Ако днес не се пазарува в големите магазини, на следващия ден се пазарува двойно. Големите магазини са и социално средище, място, където виждам колеги, познати и приятели."
Някои от стоките, които се продават в големите магазини, могат да бъдат намерени на по-ниска цена в малките магазини, посочи Наско Николов. Разликата в цените в чужбина е още по-голяма, а стандартът на живот е съвсем различен, допълни той. Според Николов реакцията трябва да дойде от хората, които да променят навиците си за пазаруване. Той разчита и на законодателство, което да постави “таван” на печалбите на веригите, а данъците да се плащат в България.
Първо трябваше да дойда, за да изтегля малко пари, а после да напазарувам, посочи британският гражданин Лес. Той сподели, че цените са се вдигнали и затова хората не идват – нямат пари за харчене. Англичанинът каза, че е чел в проучване, че средностатистическият българин се нуждае от 2300 лева на месец. И попита риторично: “Кой изкарва такива пари? Кой изкарва толкова? Вероятно ще стане... Правителството ще чуе”, изрази надежда той.
Сред посетителите на хипермаркетите днес имаше и граждани, които просто искаха да проверят дали има хора.
Сред потребителите, които влязоха в магазините, бе и Десислава Петрова: “Защото тук има всичко необходимо за едно семейство”. Тя призна, че добрите промоции също я привличат.
Стоян Люцканов заяви, че държавата може да подпомогне малките магазини. Той посочи примери от Европа, където големите вериги са изнесени извън жилищните квартали, за да се стимулират малките магазини, а в някои страни супермаркетите дори не работят в събота и неделя.