Приключи проект за модернизацията на уличното осветление в Добрич за над 1 млн. евро
Pro News Dobrich
19.06.2026
Приключи изпълнението на проекта „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в системата за външно изкуствено осветление на Община град Добрич“, свързан с модернизацията на уличното осветление в града, отчетоха днес от местната администрация.
Проектът е реализиран с финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. Общата стойност на отпуснатите средства е 1 022 307 евро.
Основната цел на дейностите е намаляване на разхода на електроенергия, подобряване на качеството на осветлението и повишаване на безопасността в градската среда чрез внедряване на енергийно ефективна LED технология.
В рамките на проекта са доставени и монтирани 3922 нови LED улични осветителни тела. Подменени са 124 табла за улично осветление и е внедрена система за управление и мониторинг на електропотреблението.
Подменени са и 60 стоманотръбни стълба по улиците „Сан Стефано“ и „Калиакра“.
Изпълнението на проекта започна в края на март 2026 г. и приключва в края на юни 2026 г. с въвеждане на обекта в експлоатация.
След реализирането на мерките се отчита намаляване на преките разходи за електроенергия за улично осветление с над 60%, при осигурено високо качество на осветлението.
Очаква се също намаляване на общите разходи за експлоатационна поддръжка на системата за улично осветление в града.
В резултат на по-ниската консумация на електроенергия се предвижда и намаляване на емисиите на парникови газове с около 1000 тона CO2 годишно.
От Общината посочват, че изпълнените дейности ще допринесат за по-безопасно движение на моторни превозни средства, по-голяма сигурност за пешеходците през нощта и по-комфортна и естетична нощна среда в Добрич.
