Цените по Великден: Какво казват производителите в Добрич и какви са цените на пазара?
Pro News Dobrich
11.04.2025
Отново наближава Великден и потребителите започват все по-активно да следят пазара на традиционните празнични стоки – яйца, агнешко месо и козунаци. Екипът ни направи проучване какви продукти и цени предлагат производителите и какви са крайните стойности за потребителите в магазините.
Тенденцията на пазарите в Добрич е към стойности, близки до миналогодишните и при трите продукта. Но какво още споделят самите производители – вижте в материала по-долу.
Птичи яйца
Николай Колев е собственик на ферма с 10 000 кокошки-носачки в землището на село Богдан. Яйцата, които произвежда, се доставят на едро основно в една от големите търговски вериги в България на цена от 31 до 34 ст. за размер L. Производителят посочва, че в условията на свободен пазар цените от Европа влияят и върху българския пазар.
Миналата година България е била с най-голям внос на украински яйца в Европа – 10% от целия украински износ за Стария континент. Това е довело до вариации в цената на производството в страната с до 40% разлика. Цената за крайния потребител обаче е варирала само с 5–10%, което показва, че между производителите и потребителите съществуват балансиращи фактори, които в определени моменти генерират свръхпечалба.
Производителите на яйца в България са около 300–350, но има няколко големи изкупвачи, които много по-лесно могат да подредят пазара и да се договорят за определени условия – например да решат да внесат продукция, посочва Колев. Това в крайна сметка понижава цената на яйцата, произведени в България, тъй като се намалява техният срок на годност.
Сред факторите, влияещи върху крайната цена, е и наличието на борси, които директно доставят до магазини. Цялата верига – от производителя до крайния търговец – формира надценка, която в някои случаи може да достигне до 100% спрямо производствената цена.
Снежанка Добрева има ферма за пъдпъдъци в село Дъбрава и продава пъдпъдъчи яйца на фермерския пазар в Добрич всеки четвъртък. Цените и тази година остават непроменени, посочва производителката. В стопанството си тя отглежда качествена продукция, за която не получава субсидии. Добрева споделя, че поддържа стабилни цени, защото клиентите ѝ са редовни и оценяват не само качеството на яйцата, но и личното отношение и контакта „очи в очи“.
В хранителните вериги цената на яйцата варира от 30 до 40 ст. за брой при размер M и достига до 50 ст. за размер L. Био яйцата се предлагат на цена от 84 ст. за брой.
Агнешко месо
Даниел Георгиев е млад фермер-животновъд от Добричкото село Миладиновци. В стопанството си той отглежда агнета за месни и млечни продукти. Цената от производител на месо на дребно варира от 10 до 12 лева, посочва Даниел Георгиев.
В сравнение с миналата година цените не са повишени, но браншът изпитва затруднения заради външния внос от Румъни и Македония, както и от Нова Зеландия. Търсенето тази година е в пъти по-слабо от предходни, посочва производителят, въпреки очакваното засилване на интереса преди празниците.
Репортерска проверка в една от големите конкурентни вериги за хранителни стоки показа, че крайният потребител купува агнешко месо на цени между 21 и 23 лв. за килограм. За по-качествено месо цената достига до 25 лв. за килограм.
Козунаци
Ради Радев е собственик на бутиковата пекарна в квартал "Добротица" в Добрич Ради Бред и предлага приготвени на място козунаци. Тази година цената е малко по-висока от предходната година, но все пак остава почти непроменена посочва пекарят. Причините за поскъпването са повишението на суровини, заплати и осигуровки.
Търсенето остава високо, като в пекарната клиентите са постоянни и разчитат както на качествена продукция, така и на конкурентна цена. Най-търсен остава стандартния класически козунак с локум, стафиди, орехи и шоколад, отгоре намазан с меден сироп и захаросан препечен кокос.
Дамян Пенчев от “Добруджански хляб” АД споделя, че доставната цена на козунаците тази година е по-висока с около 5%. Супервайзорът в голямото добричко предприятие посочва, че продуктовата гама не е променена, като на пазара се предлагат козунаци със стафиди и с локум и стафиди. От тази година е пуснат нов продукт от 400 гр. панетоне, който е харесван от потребителите и конкурентен на вносните продукти.
Търсенето тази година е с около 10% по-високо, а цената се образува и на база крайната надценка, която поставят магазините. Дамян Пенчев посочва, че за потребителите основните критерии са цена, качество и разнообразие, но най-голямо внимание има към по-скъпи, но качествени продукти – такъв продукт е козунакът с различни пълнежи.
Теодора Добрева е технолог в производственото предприятие на „Йоса“ ЕООД в с. Стефаново и посочва, че най-евтин на пазара е обикновеният козунак с тегло 300 гр. на доставна цена от 3,20 лв. Козунакът със стафиди е 5,50 лв., с локум и стафиди е 5,80 лв. и козунак с шоколадови капки и портокалови корички е 6,20 лв. – това е и най-новият продукт в гамата на производителя. Най-предпочитан остава козунакът с локум и стафиди.
От Стефаново посочват, че търсенето е нормално спрямо предходната година, работи се по утвърдени заявки, а срокът на продуктите е 5 дни. Потребителите търсят най-вече козунаци с добро качество.
Цените на козунаците във веригите за хранителни стоки варират в широк диапазон. Козунак с шоколад (400 г) се предлага за 3,49 лв., а продукт със стафиди и локум с тегло 500 г – за 5,29 лв. Може да се намери и козуначена питка с ванилов крем (300 г) на цена от 2,19 лв. Разнообразието от козунаци, панетоне и подобни празнични изделия е голямо, като предложенията покриват различни вкусове и ценови възможности.