РИМ-Добрич организира събития за трима добрички пилоти-герои, загинали във ВСВ
Pro News Dobrich
23.04.2025
Инициатива на отдел „Нова и най-нова история“ при Регионалния исторически музей в Добрич бе представена днес пред журналисти. Тя е свързана с патриотичното възпитание на учениците в средните училища и е с наименование „Те браниха небето на България - пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“. В поредица от лектории ще бъде разказана историята на трима пилоти, родени в Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов. Освен лекториите ще бъдат показани автентични печатни материали от епохата, свързани с тях.
„Смисъл се състои в това младите хора в Добрич да знаят и напред във времето да запазят паметта за тези герои. В музея са идвали хора, например от София, които не знаят, че Димитър Списаревски и роден в Добрич. Това не е проблем, но е проблем, когато местните хора не знаят неговата история, както и на другите герои“, посочи историкът Цветан Сашев.
На въпрос защо сега се организира тази инициатива той отговори: „Защото сега е възможно. Назад във времето информацията за тези пилоти беше изключително оскъдна, особено за Атанасов и Славов. Днес благодарение на изследванията, които са направени в отдела ни през последните години, можем в детайли да разкажем за живота на тези герои. Те са част не само от регионалната, но и от националната история на България и тяхното значение непрекъснато ще нараства. Десетилетия наред, по времето на социализма, тези пилоти бяха потънали в забрава, но днес ние ги преоткриваме и можем да ги поставим там, където им е мястото – в голямата история на страната.“
Инициативата ще се проведе през новата учебна година – през месец октомври. Беседите ще бъдат изнасяни в горния курс – 9 – 12 клас. Ако има интерес от страна на училищата, лектории ще има и за по-малките ученици. Сашев апелира по този повод директорите на учебни заведения да се свържат с музея.
За да подредят целия пъзел с историята на героите, историците от музея са работили с много архиви, с местната преса от епохата, с Централния държавен архив и Военния архив във В. Търново и други източници.
Тази година се навършват 80 години от края на Втората световна война. Освен беседите, през октомври РИМ планира още едно събитие в центъра на Добрич. Ще бъде експонирана фотодокументална изложба, която ще разказва историята на тримата пилоти и още двама, свързани с Добрич - Симеон Михайлов Димитър Попов.
Георги Атанасов е роден през 1019 г., учи в местната българска мъжка гимназия. Включва се в организация, която се бори срещу румънската власт. Организацията обаче е разбита през 1939 г. и над 60 младежи са арестувани и отведени в Кюстенджа. Било насрочено дело, но преди началото му младежите са пуснати по домовете си и повечето бягат в свободна България. Атанасов отива в София и става пилот. Част е от Втори орляк, като за първи път се включва в бойни действия на 10 декември 1943. Отличава се в сражението, в което загива Списаревски. Продължава обучението си, но изпълнявайки задача на 3 юни 1944 г., заедно с колегата си Емил Българанов загиват, след като самолетът им пада край Варна. Погребан е в Добрич. През 2024 година е открит гробът му в днешния гробищен парк.
Йордан Славов е роден в Добрич, учи в българската мъжка гимназия, както и в школата за пилоти в Казанлък. Става пилот на изтребител, става част от Трети орляк – този на Списаревски, и вероятно са се познавали. Когато започват бомбардировките на София, 19 наши самолета посрещат 140 вражески. Славов е първият български пилот които загива в неравния въздушен бой. Почти 1 час продължава въздушната битка, като той приземява самолета си, но е бил много тежко ранен и е починал от кръвозагуба. Погребан е в казанлъшкото село Енина, откъдето била родом жена му. И днес гробът му е там.
Подвигът и саможертвата на тримата добрички пилоти са отбелязани от местната общност през 1944 г. на голям парад по Гергьовден, както и в печатни издания. През същата година местните обмислят да именуват улица и площад на Димитър Списаревски, както и тогавашното с. Суйчук. Това не се случва заради окупацията на Червената армия.