С проект подобряват социална и образователна инфраструктура в община Добричка
Pro News Dobrich
12.05.2025
Община Добричка сключи административен договор с Държавен фонд „Земеделие" и Сдружение „МИГ Добричка" за изпълнение на проект „Инвестиции в подобряването на малки по мащаби инфраструктура на територията на община Добричка". Проектът се осъществява по подмярка 19.2 "Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие" на мярка 19 "Водено от общностите местно развитие" от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., като ще бъде съфинансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.
Общата стойност на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 96 962,10 лева. Проектът ще се изпълнява в периода от 24 април до 15 септември 2025 година.
Проектното предложение обхваща няколко ключови направления за подобряване на социалната и образователна инфраструктура в общината. Сред основните дейности са оборудване и обзавеждане на социални обекти, доставка на детски съоръжения и компютърна техника за образователни и социални институции.
В рамките на проекта е предвидено закупуване на ново професионално кухненско оборудване за домашния социален патронаж в село Стожер. Планирано е изграждане на децентрализирани климатични и отоплителни системи, както и доставка на нови пожарогасители. Новото оборудване цели да постигне пестене на време и електроенергия, което ще доведе до намаляване на себестойността и подобряване качеството на приготвяната храна.
За нуждите на детските градини и домашния социален патронаж ще бъдат доставени 18 броя преносими компютъра. Тези устройства ще се използват за работа в различни платформи, като по този начин ще се подобри ефективността на дейностите в тези институции.
Допълнителен акцент в проекта е закупуването на детски съоръжения за двора на новооткритата детска градина в село Бранище. Тази дейност е насочена към обновяване на образователната инфраструктура в общината.
Местните власти очакват, че реализирането на проекта ще допринесе за повишаване качеството на живот в района. Чрез създаването на по-добра жизнена среда се цели ограничаване на обезлюдяването на селата и стимулиране развитието на местната икономика.