23,04% е активността в област Добрич на балотажа, гласувалите са със 7736 повече от първия тур
Pro News Dobrich
01.11.2026
Изборният ден е приключил в цялата област Добрич, а избирателната активност на балотажа за президент и вицепрезидент е достигнала 23,04%. По данни на общините правото си на вот на 1 ноември са упражнили 39 327 души от общо 170 699 избиратели по списък.
За сравнение, според публикуваната от РИК – Добрич справка към 20:00 часа на първия тур на 25 октомври са гласували 31 591 души, а активността е била 18,50%. Така на балотажа до урните са отишли със 7736 души повече, а увеличението е с 4,54 процентни пункта.
Шабла е с най-висока активност — 31,62%, следвана от град Добрич с 26,07% и Каварна с 24,19%. Най-нисък остава делът на гласувалите в Тервел — 13,10%, и Крушари — 14,13%.
Сравнението между двата тура показва увеличение във всички общини:
| Община | Активност на първия тур към 20:00 ч. | Активност в края на балотажа | Промяна в процентни пунктове | Гласували на балотажа |
|---|---|---|---|---|
| Добрич | 21,07% | 26,07% | +5,00 | 20 558 |
| Добричка | 17,81% | 21,74% | +3,93 | 4537 |
| Балчик | 18,00% | 22,70% | +4,70 | 3940 |
| Каварна | 19,28% | 24,19% | +4,91 | 2921 |
| Шабла | 25,52% | 31,62% | +6,10 | 1120 |
| Крушари | 13,39% | 14,13% | +0,74 | 713 |
| Тервел | 9,41% | 13,10% | +3,69 | 2729 |
| Генерал Тошево | 18,64% | 23,18% | +4,54 | 2809 |
| Общо за областта | 18,50% | 23,04% | +4,54 | 39 327 |
Най-голямото повишение в активността е в Шабла — с 6,10 процентни пункта. Следват Добрич с 5 пункта и Каварна с 4,91 пункта. Най-малка е промяната в Крушари — с 0,74 пункта.
По абсолютен брой допълнително гласували води град Добрич — с 3939 души повече спрямо първия тур. В Балчик увеличението е с 819 души, в Добричка — с 818, в Тервел — със 768, в Каварна — с 591, в Генерал Тошево — с 548, в Шабла — с 216, а в Крушари — с 37 души.
Въпреки повишеното участие, по-малко от една четвърт от избирателите по списък в областта са гласували. Правото си на вот на балотажа не са упражнили 131 372 души, или близо 77% от вписаните избиратели.
