Проучване на добри практики при обществените поръчки в общините от област Добрич
Pro News Dobrich
25.01.2022
В рамките на проект „Гражданите и бизнесът – гарант за по-ефективно местно управление“, финансиран от Фондация „Америка за България“ беше извършено проучване на добри практики за насърчаване прозрачността на конкретната публична институция или институции, както и проучване на добри практики за повишаване на гражданската активност в релевантните към тематиката процеси, в т.ч. при провеждане на обществени поръчки на областно или общинско ниво; при идентифициране и/или докладване на съответните институции на случаи на злоупотреба и др. В резултат, беше идентифициран модел на добри практики и подход за осигуряване на публичност и прозрачност при възлагането и изпълнението на обществени поръчки, приложим за осемте общински администрации от област Добрич: Община Балчик; Община Генерал Тошево; Община Добрич; Община Добричка; Община Каварна; Община Крушари; Община Тервел и Община Шабла.
В очертаването на модела за добри практики водещи са следните принципи:
- При обявлението: Да присъства съществена информация при описанието на предмета на обществената поръчка, необходима за подготовката на офертите на участниците с цел депозиране на конкурентноспособни оферти, които да отговорят на действителните нужди на възложителя. Често се акцентира само на предполагаемата/възможната злоупотреба или недобросъвестност на възложителя. Презумпцията е, че непълната или двусмислена информация при обявлението е нарочна, поради користен интерес на възложителя. Важно е да се подчертае, че спазването на подхода за прозрачност и публичност е в полза на възложителя за посрещане на нуждите на всяка отделна обществена поръчка. На практика, в най-добър интерес на възложителя е да има конкурентоспособни оферти и възможности за възлагане.
- Публичността по отношение на обществените поръчки в общините в България не е пожелателна и/или опционна, тя е императивно вменена от закона, но едновременно с това недостатъчна. Затова се налага необходимост от развиване на модели за по-добра практика в това отношение, която разширява, надгражда, обогатява и детайлизира изискването на закона. Например, в контекста на ЕСФ и Регламент 1304/201313, приложима е практиката за гарантирано осигуряване на заетост, отговаряща на идентифицирани социални потребности при възлагане на ОП на местно ниво, в контекста на развитие на „социална иновация“, където безспорно има възможности за прилагане на нови обществени модели, които оказват влияние върху процеса на социалните взаимодействия и подобряват капацитета за действие на отделните индивиди. Възниква проблемът защо обаче общините и другите възложители да са заинтересовани и мотивирани да въвеждат практики, разширяващи техните ангажименти. Това е и причината за бавното развитие на по-добрите практики за използване на публичността, прозрачността и участието на заинтересованите страни и гражданите в процесите, свързани с обществените поръчки. Получава се така, че най-добрите образци на публичност и прозрачност в тази област, освен закона, би трябвало да спазват и принципите за хоризонтално партньорство и взаимодействие на местно равнище в духа на доброто управление и обществения договор между управляващи и управлявани, когато става въпрос за надеждно и обществено одобрено разходване на публични средства. Това са фундаментални въпроси, които често са извън капацитета на много от възложителите и средата, вкл. поради състоянието на политическата и гражданска култура по места както на отговорните институции, така и на гражданското общество. В този смисъл, добрите практики са необходима, но още начална стъпка в процеса на развитие на възприетите подходи за още по-широка публичност и прозрачност.
- Законовите постановки водят до положението, че възложителят е най-добре запознат със съответната публична потребност, която следва да бъде задоволена и е отговорен за нейното постигане, при това по възможно най-ефективния начин. В частта за публичността, законът ясно указва как трябва да се структурира и обяви информацията за самата поръчка. В случая, потребността от добра практика, допълваща законоустановените норми, е свързана с необходимостта от взаимодействие с гражданското общество, гражданите и заинтересованите страни, като страна в процеса на добро управление и неговата публичност и прозрачност на местно равнище.
Проектът “Гражданите и бизнесът - гарант за по-ефективно местно управление“ на „Про Нюз Добрич“ ЕООД се финансира от Фондация „Америка за България“ по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“