Обобщение на добри практики при обществените поръчки в общините от област Добрич
Pro News Dobrich
01.02.2022
В рамките на проект „Гражданите и бизнесът – гарант за по-ефективно местно управление“, финансиран от Фондация „Америка за България“ беше извършено проучване на добри практики за насърчаване прозрачността на конкретната публична институция или институции, както и проучване на добри практики за повишаване на гражданската активност в релевантните към тематиката процеси, в т.ч. при провеждане на обществени поръчки на областно или общинско ниво; при идентифициране и/или докладване на съответните институции на случаи на злоупотреба и др. В резултат, беше идентифициран модел на добри практики и подход за осигуряване на публичност и прозрачност при възлагането и изпълнението на обществени поръчки, приложим за осемте общински администрации от област Добрич: Община Балчик; Община Генерал Тошево; Община Добрич; Община Добричка; Община Каварна; Община Крушари; Община Тервел и Община Шабла.
Рисковете и възможностите пред имплементирането на добра практика в областта на ОП и нейното утвърждаване в осемте общини от област Добрич в контекста на повишаване на гражданската активност, обхващат:
Планирането се основава на идентифициране на потребностите и преценяване на финансовите ресурси. Наблюдаваният проблем е, че няма индикатори за тези дейности[1], което затруднява общините, защото ги поставя в условия на субективност. Възможно решение в посока добра практика е общините да разработят вътрешни индикатори за оценяване на потребност от разходване на публичен ресурс, откъдето и от възлагане на ОП.
На ниво обявление, основните рискове и недостатъци са свързани с недобре представената информация при изготвянето и публикуването на параметрите на поръчката[2]. Този въпрос може да се разреши и подобри чрез прецизиране на вътрешните правила за качеството (от гл. т. квалификация, компетентност, натрупани знания и опит, работна организация и среда) при привличане на експерти от общинската администрация, както и външни специалисти по предмета на поръчката като се спазват изискванията на ЗОП и други приложими нормативни актове за условията на конфликтност. По отношение на изискванията, всяка община може да направи оценка на минали обявления с цел анализ на административната тежест заложена в тях и разработване на пътна карта за нейното намаляване. За максимално висока обективност, както и прозрачност и публичност на мотивите за избор, предшестващ възлагането, добър подход е разработването на общинска методика за оценка, включваща част - обща за всички поръчки и част - специфична за дадения тип поръчка, които да са предварително публични и да се използват в мотивацията на решението, според вида на процедурата.
В обобщение относно така очертания модел за добри практики и подход за осигуряване на публичност и прозрачност при възлагането и изпълнението на обществени поръчки в осемте общински администрации от област Добрич може да бъде изложено следното:
- Общинската администрация може да награди възприетите правила за публичност и прозрачност по ЗОП, като разработи собствени индикатори за оценяване на потребност от обществена поръчка, като тези индикатори са водени от принципите на добро управление и партньорство със заинтересованите страни и гражданите. Индикаторите трябва да са публични за местната общност, дори изготвени във взаимодействие с нея и съблюдавани от общината, както самостоятелно, така и във взаимодействие със заинтересованите страни и обществеността.
- Експертният подход в дефинирането на техническите параметри трябва е водещ принцип при формулиране на обявлението и да се прилага съвместно с принципа за свеждане на административната тежест до възможен минимум.
- Оценяването на офертите ще е публично и прозрачно, ако самата методика е не само предварително достъпна, а и изготвена в параметри, които не противоречат на закона от една страна, но осигуряват надеждна информираност на гражданите и общността, от друга, откъдето се разширява и кръга на потенциалните участници, а оттам и свободната конкуренция.
С цел подпомагане на общините в процеса за разширяване параметрите на публичната и прозрачна работа в областта на обществените поръчки е разработен въпросник, който да служи като рамка в тази област. Въпросникът е основа за разширяване на добрите практики, като е изготвен съобразно препоръките и заключенията в „Практическо ръководство за прилагане на законодателството в областта на обществените поръчки“ на Агенцията за обществени поръчки. Съдържанието се базира на принципа за еднаквата важност за организацията както на вътрешните, така и на външните комуникации и информираност. Следва разбирането, че публичност и прозрачност за външна публика (заинтересовани страни, общественост) не може да се постигне, ако няма добре изградена вътрешна комуникационна култура и информираност в рамките на общината като възложител. Затова въпросите са комплекс от акценти за външна и вътрешна среда за администрацията, които да се надграждат и развиват синергично за максимално широка публичност, прозрачност и намаляване риска от дефекти в процеса.
Препоръката е при възприемане на предложения подход, администрациите да отчитат пред заинтересованите страни, гражданите и обществеността постигнатите резултати в областта на възлагане на обществените поръчки на годишна база, въз основа на нарочен доклад, съдържащ включително обобщени данни, съгласно представеното по-горе съдържание, което към настоящия момент и съгласно действащите функционалности остава извън обсега на публично достъпната информация през ЦАИС ЕОП.
Проектът “Гражданите и бизнесът - гарант за по-ефективно местно управление“ на „Про Нюз Добрич“ ЕООД се финансира от Фондация „Америка за България“ по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“