Отбелязваме Международния ден на ненасилието
Pro News Dobrich
02.10.2024
Международният ден на ненасилието /International Day of Non-Violence/ се отбелязва ежегодно на 2 октомври, когато е годишнината от рождението на Махатма Ганди - ключова фигура, защитила философията на ненасилието. Този ден е официално обявен от Общото събрание на ООН на 15 юни 2007 г. Резолюцията призовава за глобално спазване на ненасилието чрез образование, културен обмен и кампании за повишаване на обществената осведоменост за насърчаване на толерантността и мирното съжителство.
Инициативата за Международния ден на ненасилието тръгва от световното внимание към иранската нобелова лауреатка Ширин Ебади, която представи идеята на Световния социален форум в Мумбай през 2004 г. Предложението придоби популярност и по-късно беше прието от ООН, подчертавайки универсалната нужда от мирно общество.
Международният ден на ненасилието напомня за силата на мирните средства за разрешаване на конфликти и постигане на социална и политическа промяна. В свят, изпълнен с напрежение и конфликти, този ден подчертава значението на насърчаването на мира чрез диалог, образование и културно разбирателство. Това ни напомня, че ненасилствените методи – протести, убеждаване и гражданско неподчинение – имат силата да стимулират значителен обществен прогрес. Тъй като много нации са изправени пред нестабилност, разпространението на посланието за ненасилие никога не е било толкова важно.
Ненасилието, често наричано „политиката на обикновените хора“, отхвърля използването на физическа сила за постигане на социални или политически цели. Ключовите му форми включват протест и убеждаване (като маршове и бдения), отказ от сътрудничество (като бойкоти и стачки) и ненасилствена намеса (включително блокади и окупации). Подходът е използван в множество глобални движения за справедливост и свобода, демонстрирайки, че мирната съпротива може да бъде мощен фактор за промяна.
Махатма Ганди е индийски адвокат, политик, пацифист, борец за човешка свобода и духовен водач на индийското движение за независимост, което довежда през 1947 г. до края на британското владичество в страната. Наречен е още „Баща на нацията“.