Предлагат вдигане на данъците и такса смет в Балчик
Pro News Dobrich
20.11.2024
До 16 декември се обявени обществени консултации по предложените промени в две общинските наредби - за местните данъци и за таксите и цени на услуги в община Балчик.
Граждани и организации могат да изпращат писмени становища, мнения и коментари до кмета на общината – адрес пл. „21 септември" № 6, Информационен център, или на електронна поща: mayor@balchik.bg. Те ще бъдат публикувани във вида, в който са постъпили. Отговори ще бъдат помествани също на страницата на администрацията, в раздел Общински съвет.
Наредбата за местните данъци е от януари 2008 г., като за това време е претърпяла промени, наложени от изменения в Закона за местните данъци и такси. Акцент в работата през годините е повишаване на събираемостта при запазване данъчната тежест на налозите, като е достигнато трайно ниво на събираемост, което не може да бъде значително повлияно чрез допълнителни административни процедури. „С оглед на това бюджетът на Община Балчик в частта на собствените приходи от местни данъци не може да разчита основно на мерки по увеличаване на събираемостта за продължаване на нормалното финансиране на многократно увеличените разходи в различните дейности и ангажименти на Общината и следва да се вземат решения в посока промяна на данъчната политика“, се казва в докладната записка на кмета Николай Ангелов, вносител на проектите за изменение на наредбите в Общински съвет. В аргументите за покачването се посочва, че официално измерената годишна инфлация в страната за периода 31.12.2016 г. - 31.10.2023 г., по данни на НСИ е 43,8 %. За този период минималната работна заплата от 460 лв. през 2017 г. нараства до 933 лв. за 2024 г., а за 2025 година е 1077 лв.
Предвид всичко това се предлага увеличение на размера на данъка при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин да стане от 2.6% на 3 процента, данък върху недвижимите имоти - от 1.8 на хиляда върху данъчната оценка на 2.5, при превозните средства - средно с около 25% увеличение на данъчната ставка.
При предвидени в закона размери от 0.1 на хиляда до 4,5 на хиляда,данъкът върху недвижимите имоти в Община Балчик, приет през 2016 г. и непроменян до момента, е 1.8 на хиляда върху данъчната оценка на имотите. След анализ се предлага данъчна ставка около средните размери на подобни общини - 2,5 на хиляда върху данъчната оценка. Така годишният му размер се планира да достигне 3,203 млн.лв., или увеличението за 2025 ще бъде с около 874 880 лева. Към момента в община град Добрич тя е 2.5 промила, в Созопол и Поморие - 3 промила.
Другият основен приходоизточник в бюджета – данъкът върху превозните средства, от от 2019 година се определя по два компонента: имуществен и екологичен, като в община Балчик оттогава са в сила минималните ставки за страната. За отделните групи автомобили се предлага данъчната ставка да се увеличи средно с 25%:
а) до 55 kW включително - от 0,34 на 0,43 за 1 kW;
б) над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 на 0,68 за 1 kW;
в) над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 на 1.38 за 1 kW;
г) над 110 kW до 150 kW включително - от 1,23 на 1,54 за 1 kW;
д) над 150 kW до 245 kW включително - от 1,60 на 2,00 за 1 kW;
е) над 245 kW - от 2,10 на 2,63 за 1 kW.
Третият данък, за който се предлага промяна, е данъкът при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин. При предвидени от ЗМДТ размери на данък при възмездно придобиване на имущество от 0,1 до 3 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна - върху оценката на имуществото с по-висока стойност, при досегашния 2.6% се предлага да стане 3%. Основна причина за исканото увеличение е занижената стойност на основата за начисляване на данъка, най-често данъчната оценка, която не е променяна от 2009 г., което предполага и нисък данък. Към 31.10.2024 г. приходът е близо 2, 330 млн. лв., като с предложената ставка данъкът за 2025 г. ще се увеличи с около 354 хиляди лева лв., са част от мотивите на данъчната администрация.
Приходите от предложените нови размери на трите данъка са предвидени за покриване разходите за персонала и издръжка, които от 25.5 млн.лв. през 2017 г., достигат почти 40 милиона лева за 2023 г., което означава, че за седем години общите разходи на Община Балчик са нараснали с 57%. „Това създава финансови трудности за покриване на ръста на разходите, свързан с обективни причини като ръст на цените на стоките и услугите и ръст на минималната и средната работна заплата“, се подчертава в докладната и се припомня, че през 2021 г. Община Балчик влезе временно в групата на общини с финансови затруднения.
Очакваните резултати след приемането на проекта за изменение на Наредбата е да се увеличат приходите по бюджет 2025 г. с около 1, 413 млн.лв.
Проектът за промени в общинската данъчна наредба е поместен на сайта balchik.bg, където заинтересованите могат да се запознаят подробно, за да изразят своите мнения и предложения.
На същото място могат да видят и новата план-сметка за чистотата, както и предложенията за промени в наредбата за местните такси и цени на услуги, които залагат нови промили за такса смет, непроменяна от 2017-а. Измененията се налагат за осигуряване на средствата, нужни за чистотата на градската среда, събиране на отпадъците и тяхното депониране. Предлага се увеличение в частта за събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране да е 2.25 промила за всички населени места, а за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания - 2.5 промила за всички населени места.
Към настоящият момент размерът на такса за битови отпадъци за отделните дейности е:
1. събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране от 1.05 до 2.25 промила за различните населени места;
2. третиране на битовите отпадъци в съоръжения и инсталации 1.5 промила за всички населени места;
3. поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места и селищните образувания в общината от 0.69 до 1.49 промила за различните населени места.
Завишението на промила за дейност събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране е основно за жилищни имоти на граждани, еднолични търговци и юридически лица за всички населени места, което в досегашния вариант на крайно ниски промили за гр. Балчик и вилните зони е несправедливо. За имоти на граждани, еднолични търговци и юридически лица, използвани за производствени и/или търговски цели за тази дейност - промилите не се променят, уточняват от данъчната администрация.
Становища и по този нормативен документ заинтересованите могат да подават на посочените по-горе адреси, а на 18 декември е общественото обсъждане на план-сметката за чистотата за 2025-а година.
Източник: Радио Варна