Област Добрич е под заплаха - сивият царевичен хоботник унищожава реколтата
Pro News Dobrich
03.07.2025
Област Добрич е една от най-засегнатите от нападението на сивия царевичен хоботник (Tanymecus dilaticollis) в страната, с популационни плътности многократно над прага на икономическа вредност. Това стана ясно от първото заседание на междуведомствената работна група, създадена да анализира последиците от вредата на този опасен земеделски вредител.
Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев съобщи, че наблюденията през 2025 година показват критично положение в област Добрич, където заедно с област Враца са регистрирани най-високите степени на нападение. Особено тревожни са данните от района на Оряхово, където са отчетени над 20 броя вредители на квадратен метър - стойност, която многократно надвишава прага на икономическа вредност от 2 броя на квадратен метър при царевицата.
Междуведомствената работна група, създадена със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, ще проучи практиките в други държави членки на Европейския съюз, включително опита на Румъния за справяне със сивия царевичен хоботник. Целта е да се вземат подходящи решения за справяне с проблема в полза на стопаните от засегнатите региони като Добрич.
Обследването на площите, засети с царевица, е извършено в 19 области, обхващащи около 3,1% от общо 418 038 хектара засети площи. Освен Добрич и Враца, наблюдението е проведено в областите Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Ловеч, Монтана, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол. Характерно е, че в Южна България се наблюдава значително по-ниска плътност на вредителя.
Резултатите от наблюдението на БАБХ показват тревожна картина - 10% от обследваните площи са с плътност надвишаваща поне два пъти прага на икономическа вредност, 26% са около този праг, а 11% са под него. За земеделските производители от област Добрич това означава сериозни загуби и необходимост от спешни мерки.
При слънчогледа ситуацията е не по-малко тревожна. Наблюдението е извършено също в 19 области, обхващащи около 1,9% от общо 948 495 хектара засети площи. Най-сериозно нападение е установено в област Враца, както и в село Долни Луковит, община Искър в Плевенска област, където са отчетени стойности от 8 до 10 броя на квадратен метър. Във Видинска, Русенска и Силистренска области вредителят също присъства с популационна плътност около прага на вредност от 5 броя на квадратен метър.
Заместник-министър Янчев обясни, че ще се установи размерът на площите, които са презасети с пролетници в рамките на Кампания 2025 година. Това ще се направи чрез онлайн анкета сред земеделските производители, като се обмислят най-лесните за стопаните варианти. За производителите от област Добрич това означава възможност да получат адекватна подкрепа за справяне с проблема.
"Искаме да сме максимално публични, дискусията да е ползотворна, а решенията, които вземем, да удовлетворят всички участници", подчерта Янчев. Той посочи и че борбата с вредители като сивия царевичен хоботник трябва да бъде балансирана - да защитава културите, но и околната среда, включително пчелите, от които зависи устойчивото земеделие.
Работната група ще анализира резултатите от обследването на площи, засети с царевица и слънчоглед, като се разгледат най-добрите предложения за справяне с проблема. В дискусията участват експерти от МЗХ, представители на Българската агенция по безопасност на храните и земеделски производители, включително от най-засегнатите региони като област Добрич.