Бивш управител от Добрич получи условна присъда по дело, присвоил над 30 000 лв. от общинска фирма

Pro News Dobrich

17.06.2026

Окръжният съд в Търговище постанови присъди срещу двама бивши управители на общинско дружество в Антоново по дело за присвояване на средства и сключване на неизгодни сделки, съобщиха от Окръжната прокуратура в Търговище.

Сред осъдените е и 63-годишният Т.Г. от Добрич, който е признат за виновен по обвинения за присвояване на средства от дружеството и нанасяне на имуществени вреди чрез неизгодна сделка по време на управлението си.

Според съда Т.Г. е присвоил сумата от 30 836,52 лева, докато е бил управител на общинското дружество и е отговарял за управлението на неговите финансови средства. Освен това той е направил поръчка за специализирана дърводелска машина на цена над пазарната ѝ стойност, с което е причинил щета за дружеството в размер на 11 147 лева.

За извършените престъпления съдът му наложи наказание от три години лишаване от свобода, като изпълнението на присъдата е отложено с петгодишен изпитателен срок.

Освен това Т.Г. е лишен от правото за срок от пет години да упражнява професии, свързани с пазене или управление на чужди пари, вещи и други ценности. Той ще трябва да заплати и направените по делото разноски в размер на 6231,53 евро.

По същото дело е осъден и неговият наследник на поста – 67-годишният Г.А., който е признат за виновен за присвояване на 351 512,50 лева и за сключване на неизгодни сделки, довели до щети за дружеството в размер на 348 554 лева. Той получава ефективна присъда от шест години лишаване от свобода при първоначален строг режим.

Присъдата на Окръжния съд в Търговище подлежи на обжалване пред Апелативния съд във Варна в 15-дневен срок.

ВАШИТЕ СИГНАЛИ

Сигнализирай за проблеми в градската среда и нередности при разходване на публични ресурси.

Приложението agoradobrich.com осигурява единна точка за комуникация с гражданите, фирмите и институциите за подаване на неспешни сигнали във връзка с отклонения от нормалните условия на градската среда. Създадено е, за да осигури ефективна комуникация между гражданите и общинската администрация. Приложението работи 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Достъпът до него е безплатен.

Тук имате възможност да сигнализирате за проблеми на територията на общините от област Добрич, като опишете проблема, добавите илюстративни файлове и посочите местонахождението му.

  • Инфраструктура
  • Чистота
  • Обществен ред
  • Водоснабдяване

ЗА ПРОЕКТА

“Гражданите и бизнесът – гарант за по-ефективно местно управление“ е проект на „Про Нюз Добрич“ ЕООД по програма „Следващите 10 – в подкрепа на значими идеи през следващите десет години“ на Фондация „Америка за България“, направление „Добро управление на местно ниво“. Изпълнява се от „Про Нюз Добрич“ ЕООД в периода декември 2020 г. – юни 2022 г. Проектът цели насърчаване на публичността при разходването на публичните средства, ефективно противодействие на корупцията, поставяне на гражданите в центъра на всички демократични институции и процеси.

Този сайт използва само бисквитки (cookies), които не съхраняват лични данни. ПОЛИТИКА ЗА БИСКВИТКИ

РАЗБРАХ